No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ján Kováčik navštívil okres R. Sobota: Tento región potrebuje špeciálnu jednotlivú motiváciu

12. apríla 2024 | | | |  | 
Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Vo štvrtok (11. apríla) sa uskutočnila odborná konferencia o futbale, ktorú sa rozhodol zorganizovať Oblastný futbalový zväz (ObFZ) v Rimavskej Sobote. Zúčastnila sa ho aj futbalová delegácia na čele s prezidentom Slovenského futbalového zväzu, Jánom Kováčikom.

Na konferencii sa diskutovalo o úpadku dedinského futbalu na Slovensku, ale hlavne v našom regióne. "Žiaľ, je to fakt, ktorý pociťujú viaceré okresy. Niekde je úpadok citeľný, inde to nie je až také dramatické, ale práve náš región, pod ktorý spadajú okresy Rimavská Sobota a Revúca, stále patrí ku tým najslabším na Slovensku, čo sa týka úpadku a zániku klubov, či kvality," uviedol Marian Petrok, predseda ObFZ v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej uviedol, žiadny z okresov Slovenska nie je na tom z pohľadu aktívneho futbalu v obciach horšie ako okres Rimavská Sobota. "K 13. aprílu 2022 malo z celkového počtu 107 obcí rimavskosobotského okresu aktívne mužstvo dospelých len 8 obcí vrátane troch miest. Zo zvyšných 99 obcí mužstvo dospelých postupne zaniklo v 54 obciach a v 45 obciach sa futbal súťažne nehral vôbec," uviedol Petrok. Za posledné 3 roky skončil futbal v troch obciach, z toho jednu tvorila vyše 3-tisícová obec Klenovec.

Hlavnými príčinami zániku futbalu dospelých na dedinách boli pandémia, súčasná ekonomická situácia a inflácia. "Lenže si treba naliať čistého vína. Futbal zanikol vo viacerých obciach ešte pred samotnou pandémiou," dodal Marian Petrok.

Konferenciu navštívila aj futbalová delegácia na čele s prezidentom Slovenského futbalového zväzu, Jánom Kováčikom. "Snažili sme sa odprezentovať projekt infraštruktúry, ktorú pripravujeme na najbližších desať rokov, ktorý je zameraný práve na takéto prostredie. Projekt je vhodný práve pre primátorov a starostov práve takýchto miest," povedal Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu a pokračoval pomenovaním problému, ktorý vidí v tom, že mladí ľudia odchádzajú do škôl a za prácov mimo regiónu.

Na konferencii sa venovali práve možnej pomoci. "My nevieme dať ani obci ani mestu a ani klubu finančné prostriedky, aby tu robili futbal. Vieme sa spolupodieľať, vieme motivovať, platiť delegované osoby, to sú rozhodcovia, či delegáti, to sme v minulosti nerobili. Vieme pomôcť s ifraštruktúrou, ale zhodli sme sa na tom, že tento región potrebuje špeciálnu jednotlivú motiváciu a tou sa budeme zaoberať," ukončil rozhovor prezident SFZ.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross