No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Japonské bojové umenie v spojení obrany, sily a kondície. To je Ju-Jutsu

Videli ste film Matrix? Tak potom výraz Ju-Jutsu (čítaj džu-džutsu alebo džutsu) by vám nemal byť cudzí. Práve toto staré japonské bojové umenie sa učil hlavný hrdina spomínaného filmu. Toto bojové umenie si však Keanu Reeves obľúbil aj v ďalších filmových úlohách. A čo sa skrýva za popularitou Ju-Jutsu? Na to sa musíme pozrieť do jeho histórie, o ktorej redakcii Rimava.sk porozprával Tomáš Kalmár, tréner v Ju-Jutsu club Relax v Rimavskej Sobote, ktorý je držiteľom majstrovského stupňa 2. Dan.

„O spôsobe boja Ju-Jutsu existujú zmienky v starej japonskej mytológií už spred 2500 rokov,“ uviedol Tomáš a dodal, že začiatok moderného Ju - Jutsu sa traduje medzi 8. až 16. storočie nášho letopočtu. Ako priblížil Ju - Jutsu bolo bojovým umením japonskej triedy bojovníkov Bushi, ktorá zahrňovala aj slávnych samurajov. Podľa trénera samuraji sa vracali k Ju - Jutsu, keď prišli o svoj meč v boji alebo keď boli zastihnutí bez neho. „Bol to spôsob neozbrojeného boja, ale využíval potreby aj zbrane ako palicu, nôž a podobne,“ozrejmil Tomáš s tým, že rovnako aj na tréningoch v Rimavskej Sobote nacvičujú obranu so zbraňou, ale aj bez. Táto potreba sebeobrany vychádza už zo súčasnej doby.

Vzostup a úpadok Ju-Jutsu
Ju-Jutsu podľa Tomáša v minulosti prosperovalo aj ako umelecká forma. „Toto obdobie je známe ako Zlatý vek Ju – Jutsu, kedy sa začalo presúvať viac smerom k neozbrojeným technikám,“ poznamenal. Po tomto období prišlo ale i obdobie úpadku Ju-Jutsu. Postaralo sa o to obdobie reštaurácie Menji (1868), ktorá prinavrátila moc z rúk shoguna späť do rúk cisára. „Väčšina samurajov bojovala po boku shoguna a preto upadli po jeho porážke do nemilosti. Cisár im zakázal cvičiť ich formy boja. Niektorí majstri však naďalej pracovali v ilegalite, alebo preniesli svoje bojové umenie do iných krajín. V tomto období sa Ju - Jutsu dostáva po prvýkrát aj do Európy,“ ozrejmil Tomáš.

Tomáš Kalmár (vľavo)

Skryté bojové umenie
Z Ju-Jutsu však vzniklo i jedno ďalšie, Judo (džudo). Na základoch Ju-Jutsu ho v roku 1882 zakladal Jigoro Kano, ktorého počas príprav na 2. svetovú vojnu japonská vláda požiadala, aby cvičil japonských vojakov. Kano, ako odpoveď na túto výzvu, začal skrývať techniky Ju-Jutsu v Jude. „Po porážke Japonska v 2. svetovej vojne, nasledovala americká okupácia Japonska. Počas okupácie siahali Američania po všetkom, čo mohli z japonských vedomostí využiť, vrátane bojových umení. Aby sa tomuto zabránilo, bolo Judo pretvorené do formy zápasenia a mohlo sa naďalej praktikovať ako šport. Po ukončení americkej okupácie však už bolo Judo nenávratne zmenené. Napriek tomu mu Ju - Jutsu veľkou mierou vďačí za svoje pretrvanie,“ priblížil Tomáš.

Ju-Jutsu a Rimavská Sobota
Bohatú históriu má Ju-Jutsu aj v Rimavskej Sobote, kde dodnes pôsobí klub tohto bojového umenia. Ako tréner ozrejmil, JuJutsu club Relax bol založený v roku 1991 trénerom Jánom Uhliarom (2. Dan Judo a 1.Dan JuJutsu), ktorý sa k tomuto bojovému umeniu dostal v Bratislave. „Rady žiakov sa spočiatku rýchlo rozširovali. V roku 2005 prevzal vedenie klubu Peter Sihelský (1.Kyu JuJutsu) a neskôr ja,“ povedal Tomáš, podľa ktorého je v súčasnosti rimavskosobotský klub členom Slovenskej asociácie JuJutsu a Svetovej federácie JuJitsu a Kobudo. Predsedom Slovenskej asociácie JuJutsu je podľa Tomáša tréner a priateľ žiakov rimavskosobotského klubu Shihan Csaba Harsányi (držiteľ 7. majstrovského stupňa v JuJutsu, 2. majstrovského stupňa v umení Judo a 1. majstrovského stupňa v Nihon-Taijitsu).

Ju-Jutsu však nie je len o rôznych technikách sebeobrany proti jednému či niekoľkým, ozbrojeným i neozbrojeným protivníkom. Na tréningoch si budujete aj silu a kondíciu. Ak si chcete teda dobre zacvičiť a naučiť sa aj zopár techník sebeobrany, tak navštívte Ju-Jutsu klub v Rimavskej Sobote. „Nábor do klubu prebieha počas celého roka. Prihlásiť sa môže každý, kto má viac ako 14 rokov na našich tréningoch, ktoré prebiehajú každý utorok a štvrtok od 18-tej do 20-tej hodiny v telocvični Judo na Športovej ulici v Rimavskej Sobote,“ avizuje tréner Tomáš a dodáva, že prvé tréningy sú zdarma.

„Radi privítame každého záujemcu,“ zakončil.

Viac sa dozviete na stránke Ju-Jutsu klubu alebo na Facebook-u.

Zdroj: Rimava.sk FOTO,VIDEO: archív JuJutsu club Relax Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross