No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jarnú aktivitu kliešťov a ich výskyt netreba podceňovať, radia odborníci

Hovoriť o kliešťoch v tomto období je nanajvýš aktuálne najmä preto, že mierna zima zrejme spôsobí tento rok ich zvýšený výskyt. Jarná aktivita kliešťov začala koncom marca a vrcholí v apríli a máji, druhýkrát sa začínajú páriť a množiť na jeseň, hlavne v septembri. Preto by sme nemali podceňovať ich výskyt. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Pre život kliešťa sú domovom hlavne trávnaté porasty, pri chôdzi, či ležaní vo vysokej tráve dokáže kliešť využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na ľudskom tele na miestach, kde je najjemnejšia koža. Keď kliešť také miesto nájde zakliešti sa, pričom spôsobí drobné poranenie.



„V prvom momente človek necíti nič, pretože kliešť miesto vpichu znecitlivie obsahom štiav, ktoré vylúči. Prisatie si ani neuvedomíme, až kým si náhodne nevšimneme, že ho máme. Čo je však omnoho závažnejšie, časť populácie kliešťov, ktorá žije v prírode aj na Slovensku je infikovaná niektorými etiologickými mikroorganizmami, ktoré prenášajú na človeka. Dominuje hlavne kliešťová encefalitída, častá je aj lymeská borelióza. Okrem týchto dvoch chorôb prenáša kliešť aj Q-horúčku, alebo tularémiu, tá sa na Slovensku vyskytuje zriedkavo,“ stručne popisuje proces prisatia kliešťa a jeho možné neliečené dôsledky vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom ako lesní robotníci, geodeti, geológovia, či orientační bežci a iní športovci, ktorí behávajú v prírode. Proti kliešťovej encefalitíde sa využíva prevencia hlavne u profesionálnych osôb, no podľa Avdičovej pribúdajú postupne občania, ktorí dávajú očkovať svoje deti.

Ochranou je prevencia

Takéto očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov. „Na lymskú boreliózu sa zatiaľ nepodarilo vedcom vyvinúť účinnú očkovaciu látku. V európskych podmienkach je mikroorganizmus, ktorý spôsobuje toto ochorenie, totiž veľmi variabilný. Jediná ochrana je prevencia - chodiť do prírody oblečený, spodnú časť nohavíc stiahnuť, po návrate domov si dôkladne prezrieť telo, hlavne tie miesta, kde je koža tenká,“ zdôrazňuje Avdičová. Lymská borelióza je pomerne vážne ochorenie, ktorého výskyt v SR stúpa.



Ako odstrániť kliešťa?

Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k tomu podľa vedúcej odboru pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby. Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok.Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.

Prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy sú aj v okrese R. Sobota

Endemické oblasti (výskyt nakazených kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. Ohniská nakazených kliešťov sú aj v okrese Rimavská Sobota. Tie sa nachádzajú v katastrálnej oblasti Rimavská Sobota (Dúžava, Kurinec, Nižné Valice, Sabová), ďalej v k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec.

Zdroj: Rimava.sk, ÚVZ SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross