No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jazierko vo fiľakovskom parku chcú po desaťročiach oživiť

Zdroj: mesto Fiľakovo

FIĽAKOVO – Jazierko vo fiľakovskom mestskom parku už desaťročia pripomína skôr zanedbanú bažinu. Niekdajšie obľúbené oddychové miesto v kaštieľnom parku už v minulom storočí prestalo plniť svoju funkciu, keď ho odrezali od prítoku vody.

Po niekoľkých nevydarených iniciatívach mu však svitá na lepšie časy. Mesto sa uchádza o dotáciu na jeho komplexnú revitalizáciu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.

Fiľakovo by mohlo mať čoskoro novú atrakciu. V parku by mala vzniknúť nová oddychová zóna s vodnými prvkami, ktoré doposiaľ v celom meste chýbali.

Rozhodli o tom poslanci na svojom ostatnom (23. mája) zasadnutí. Schválili žiadosť o dotáciu na Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vo výške takmer 760-tisíc eur a v prípade jeho úspešnosti i osempercentné spolufinancovanie zo strany mesta.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako informoval primátor Attila Agócs, mesto má dobré šance na úspech. Zámer už prešiel cez sito na regionálnej úrovni.

„Konečne sa aj na Slovensku začali financie na regionálne projekty rozdeľovať inak. Po novom o nich rozhodujú aj spoločné plánovacie regióny a rada partnerstva na župe. Náš projekt už na týchto úrovniach uspel, preto by sme mali mať dobrú šancu na jeho schválenie aj na ministerstve,“ ozrejmil primátor.

Fiľakovský projekt s názvom Revitalizácia mestského parku vo Fiľakove – II. etapa je tak v súlade s Integrovanou územnou stratégiou BBSK, spĺňa požiadavky Integrovanej územnej investície a bol schválený Radou partnerstva pre integrovaný územný rozvoj BBSK.

„Náš projekt je zaujímavý i tým, že je medzi prvými na Slovensku, ktoré cez tieto filtre prešli a budeme medzi prvými v krajine, ktorí projekt podajú týmto spôsobom.“

Jazierko v parku, ktoré sa nachádza pod hradom a v blízkosti barokového kaštieľa, bolo kedysi obľúbeným oddychovým miestom. Voda doň bola privádzaná viacerými potôčikmi, ktoré viedli cez park.

Po vybudovaní železnice a viacerých zásahoch do potoka však ostalo od prívodu vody odrezané. Od tých čias je v ňom iba stojatá voda, ktorá pripomína močiar. Je prerastené a zanedbané. V minulosti vzniklo viacero iniciatív na jeho oživenie.

Začiatkom milénia tu bola občianska iniciatíva, ktorá však nebola úspešná. V roku 2011 sa v rámci projektovania vtedajšej revitalizácie parku plánovalo jazero zásobovať zo studne, ktorá by však podľa dotknutých orgánov ohrozovala spodné vody. Preto sa v tom čase od tohto riešenia upustilo a projekt sa podal bez úpravy jazierka. Za posledných 25 rokov sa preto vraciame k tejto myšlienke po tretíkrát,“ priblížil primátor.

Najväčší problém bol podľa neho s vyriešením dilemy, odkiaľ bude do jazierka privádzaná voda. Mesto sa rozhodlo pre ekologický spôsob, v rámci ktorého bude z vedľajšej budovy gymnázia dažďová voda odvádzaná do troch retenčných nádrží s objemom po 20 metrov kubických. Z nich bude voda do jazierka privádzaná podzemným potrubím.

Článok pokračuje pod reklamou


V rámci projektu bude jazierko kompletne vyčistené a funkčne rozdelené do dvoch, výškovo rozdielnych častí. Od okrasnej časti o veľkosti 350 metrov štvorcových bude oddychová časť s rozlohou 900 metrov štvorcových oddelená deliacim múrom s okrasnými skalami, cez ktoré bude voda prepadať.

Cirkuláciu vody budú okrem čerpadla zabezpečovať aj efektné vodné trysky. Okolo jazierka sa vybudujú mlatové chodníky a mólo s mostíkom z drevených dosiek. Chýbať nebude ani drevený altánok, oddychová plocha s lavičkami a košmi či hliníková pergola.

„Novinkou tiež bude, že k vode vybudujeme nový vstup aj priamo z Ulice SNP. Bude tak prístupná z každej strany a bude sa dať prechádzať okolo celého jazierka,“ doplnil primátor s tým, že mólo a chodníky budú bezbariérové. 

Okrem revitalizácie samotnej vodnej plochy a výstavby mobiliára nebudú chýbať ani zásadné sadové úpravy. Okolo jazierka sa vyseje nový trávnik o veľkosti takmer 2 500 metrov štvorcových, vysadia sa nové záhony so stovkami trvaliek či krov, pribudnú desiatky stromov a stovky vodných rastlín.

Mesto žiadosť o dotáciu podá už v najbližších dňoch. V prípade úspešnosti projektu by sa mohlo začať s jeho realizáciou v budúcom roku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross