No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jeden z optických klamov oblohy bude možné pozorovať už dnes

perex-mesiacOptické klamy má vo svojom repertoári aj obloha. A po desaťročiach práve dnes ukáže jeden z nich. Bude ním takzvaný superspln Mesiaca, ktorý naposledy pozorovali v roku 1948. „Za „supermesiac“ alebo „superspln“ sa označuje taký mesačný spln, ku ktorému dochádza, ak je Mesiac na svojej dráhe blízko Zeme. Je v prízemí (perigeu) a jeho vzdialenosť je menšia ako 360 tisíc kilometrov,“ uviedol pre Rimava.sk Pavol Rapavý, riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Podľa jeho slov, dnes, 14. novembra, bude Mesiac k zemi najbližšie (356,5 tisíc km) o 12:23 hod. a spln nastáva o 14:52 hod. Ako ďalej uviedol, Mesiac u nás vychádza okolo 16:30 hod., teda necelú polhodinu po západe Slnka a jeho zdanlivý uhlový priemer na oblohe bude 33,5´. „Pri východe sa nám teda bude zdať mimoriadne veľký. Je však potrebné pripomenúť, že veľkosť Mesiaca (alebo aj Slnka) pri jeho východe alebo západe je optickým klamom,“ doplnil riaditeľ, podľa ktorého rozdiel medzi maximálnym a minimálnym možným zdanlivým priemerom Mesiaca je 14 percent. „Môže sa to zdať veľa, no sú to len 4 uhlové minúty, čo je uhol, pod ktorým by sme videli našu 1-centovú mincu zo vzdialenosti 15 metrov,“ ozrejmil.

Pri východe Mesiaca bude jeho jas zoslabený zemskou atmosférou, a sfarbenie bude oranžové alebo načervenalé. Toto sfarbenie je podľa Rapavého spôsobené tým, že atmosféra najviac rozptyľuje modré svetlo a červené ňou preniká najlepšie.

Hoci Mesiac svoju veľkosť ukazuje pomerne často. V tejto podobe, akú bude mať dnes, sa vidí len raz za desaťročia. Podobne veľký „superspln“ bude možné vidieť až 25. novembra 2034.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross