No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jeho záľuba v programovaní sa odzrkadlila aj úspechom v súťaží zručností stredoškolákov

perex-programovaniePochádza z malej obce Kraskovo v okrese Rimavská Sobota, baví ho programovanie a už druhý rok študuje v Brezne na Strednej odbornej škole techniky a služieb. Hoci je len druhák, v práci s počítačmi sa našiel, čo je dôkazom aj jeho nedávny úspech na súťaži v zručností stredoškolákov, s názvom ZENIT. Reč je o Andrejovi Krokavcovi, ktorý z krajských kôl, konaných na jednotlivých stredných školách, vyšiel ako víťaz. Súťažilo sa v štyroch kategóriách – A, C, B1 a B2. Andrej v silnej konkurencii uspel v kategórii C a postúpil tak do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční 7. až 9. februára. Ešte predtým, ako opäť ukáže svoji zručnosti, sme mu položili pár otázok. Prezradil nám, s čím sa musel na súťaži popasovať, ale aj to, čo ho baví na programovaní.

Ako prebiehalo krajské kolo?
Krajské kolo začalo ráno o 9.00 hod., na vypracovanie sme mali 4 hodiny.

Z čoho pozostávala úloha, aká bola téma?
Úloha sa skladala z teoretickej a praktickej časti. Teoretická časť pozostávala z otázok zo základného učiva strojárskych predmetov, technického kreslenia strojárskej technológie, strojových súčiastok a merania rozmerov. Dostali sme výkres, kde bola nakreslená súčiastka – pre CNC frézovanie. Praktická časť zasa pozostávala zo stanovenia technologického postupu, stanovenia rezných podmienok. A nakoniec naprogramovanie CNC stroja, aby výsledok sa zhodoval s výkresovou dokumentáciou. K dispozícii sme mali program CNC simulátor frézy, kde sa program odlaďoval a nakoniec celý proces obrábania sa prezentoval pred komisiou, ktorá hodnotila podľa jednotlivých bodových kritérií našu prácu.

Čo je to vlastne ten CNC program?
CNC je vlastne stroj ovládaný počítačom, ktorý podľa nami zadaného CNC programu obrába nejaký diel. Je možné použiť doň vrtáky, frézky a iné nástroje pre povrchové obrábanie. Nástroj sa pohybuje vo všetkých 3 osiach – X,Y a Z, takže 3D.

Ako dlho už programuješ CNC?
V prvom ročníku sme nemali ešte programovanie, na odborných predmetoch sme preberali hlavne strojárske výpočty, učili sa jednotlivé súčiastky strojov. Programovať sme začali až teraz v druhom ročníku, takže vlastne len necelý mesiac.

Tak to je úspech, keď za tak krátku dobu si mal vynikajúce umiestnenie. S akým cieľom si šiel na súťaž?
Do súťaže som išiel hlavne s tým cieľom, skúsiť ako to tam funguje, aby som bol budúci rok pripravený. O to viac ma potešilo umiestnenie na 1. mieste a za mnou sa umiestnil žiak 4. ročníka.

Baví ťa programovanie? A prečo?
Áno, baví. Je to skvelý pocit, keď neživý stroj na základe mojich pokynov na stotinu presne robí čo som ja naprogramoval a výsledkom je hotový strojársky výrobok. A môže to robiť dookola a každý kus je veľmi presný.

Vieme, že celoslovenské kolo bude veľmi náročné a tak Ti držíme palce, aby si v silnej konkurencii dobre obstál.
Ďakujem, budem sa snažiť.

Hoci ZENIT bola v 90-tych rokoch spevácka skupina, ale aj časopis polytechnického zamerania, na ktorý sa pamätajú terajší 50-níci, kde boli uverejňované vystrihovačky rôznych áut, lietadiel, vrtuľníkov, BVP, ale aj hradov a zámkov, dnes je to názov súťaže stredoškolákov v elektrotechnike, programovaní a strojárstve, ktorá má dlhú tradíciu. Názov Zenit vznikol zo začiatočných písmen slov zručnosť, elán, nápaditosť, invencia, tvorivosť.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Stredná odborná škola techniky a služieb Brezno


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross