No active "ca-sidebar-197687" sidebar

JELŠAVA: Strecha kaštieľa bude v tomto roku obnovená z troch štvrtín, rekonštrukcie sa dočkal aj renesančný komín

JELŠAVA – Postupná obnova coburgovského kaštieľa v Jelšave pokračuje tohto roku aj výmenou krytiny ďalších častí jeho strechy. V tejto súvislosti bolo potrebné opraviť aj renesančný komín v juhozápadnom krídle historickej budovy.

V začiatkoch sme sa zamerali na najohrozenejšie časti strechy. Teraz pokračujeme systematicky tak, že chceme zjednotiť krytinu do jednotného vizuálneho štýlu. Po ďalšej realizácii v tomto roku by mala byť nová strešná krytina na zhruba troch štvrtinách kaštieľa. Na dokončenie výmeny krytiny na hlavnom krídle kaštieľa budeme hľadať financovanie z ďalších zdrojov,“ uviedla pre Rimava.sk koordinátorka pamiatkovej obnovy kaštieľa Viera Kozárová.

Výmena krytiny si vyžiadala aj obnovu renesančného komína v spomínanom juhozápadnom krídle budovy. „Komín sa nachádza v najstaršej časti kaštieľa, pochádzajúcej zo začiatku 17. storočia, a už bol vo veľmi vážnom havarijnom stave. Majstri hovoria, že záchrana sa realizuje doslova v hodine dvanástej,“ vysvetlila koordinátorka.

Článok pokračuje pod reklamou


Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvomi nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien.

Vonkajšie rozmery pôdorysu sú zhruba 85 x 47 metrov, čo predstavuje 2220 metrov štvorcových zastavanej plochy. Vnútorné nádvorie kaštieľa má rozmery 50 x 20 metrov.

Tohtoročná výmena strešnej krytiny a obnova komínov sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross