No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jesenná cykloklasika sa blíži. Preteky Teatro Okolo Malohontu sú opäť plné noviniek

Po roku opäť dostáva význam známe heslo cyklonadšencov: Najkrajšie preteky sú na jeseň“. Presne tak, tipujete správne ak ste mali na mysli jesenné cyklopreteky Teatro Okolo Malohontu, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 17. septembra so štartom na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote o 10:30 hod. V poradí 4. ročník cyklistických pretekov je opäť plný noviniek. Poďme si ich teda bližšie predstaviť.

Asi tou najzásadnejšou novinkou bude, že organizátori si pripravili dve trasy. Ako povedal pre Rimava.sk riaditeľ pretekov Marek Urbančok, týmto krokom chcú vyhovieť väčšiemu výkonnostnému spektru pretekárov. Súťažiaci tak majú na výber z dvoch trás. Tou hlavnou bude viac ako 120 kilometrov dlhá trasa s prevýšením 1500 metrov. Pretekárov prevedie severnou časťou regiónu Malohont, a to od Rimavskej Soboty smerom na Rimavskú Baňu, kde sa cyklisti vydajú na Kokavu nad Rimavicou, odtiaľ cez sedlo Chorepa, kde na vrchole ich čaká prvá horská prémia. Potom sa pretekári osviežia zjazdom do obce Klenovec, prejdu cez Hnúšťu opäť smerom na Rimavskú Baňu, Kokavu nad Rimavicou, druhá horská prémia bude znovu Chorepa. Potom ich opäť čaká zjazd do Klenovca, prejazd Hnúšťou a tohto momentu je trasa zhodná s predchádzajúcimi ročníkmi súťaže. Pelotón sa vydá smerom na tretiu horskú prémiu, ktorou je sedlo Brezina, tam bude umiestnená aj občerstvovacia stanica. Po nej bude nasledovať posledná, štvrtá, horská prémia nazvaná Poproč podľa neďalekej obce. Odtiaľ sa boj na dvoch kolesách vydá na obec Rovné, Hrušovo, cez Ostrany na Lukovištia, kde pelotón prejde na Horné Zahorany cez mierne stúpanie na Škváre a odtiaľ cez Vyšnú Pokoradz do Rimavskej Soboty.

Tí, čo si ale na túto 120 kilometrovú trať netrúfajú, organizátori pripravili i kratšiu, približne 70 kilometrov dlhú, trasu. Tá sa prvých 15 kilometrov, po Rimavskú Baňu, podľa riaditeľa pretekov zhoduje s tou dlhšou. Tu však pretekári budú pokračovať rovno do Hnúšte, kde odbočia vpravo a od toho bodu čaká všetkých rovnaká trasa.

Pozrite si video z minuloročných pretekov Teatro Okolo Malohontu

Druhá novinka sa bude týkať jednotlivých obcí, cez ktoré cyklopreteky budú prechádzať. Ako avizoval Urbančok, vyhlásili súťaž o najlepšie povzbudzujúcu obec. Trasa vedie cez 15 obcí a 2 mestá. Takže ak ste obyvateľom jednej z 15 obcí či mesta, tak si na nedeľu, 17. septembra, pripravte hlasivky, transparenty, kostými, kroje či hudobné nástroje. Ako hovoria organizátori, fantázii sa medze nekladú. Podľa riaditeľa pretekov sa každá obec bude hodnotiť ako celok. Ako uviedol, originalita, entuziazmus a zanechaný dojem na pretekároch sú veľmi dôležité. Podľa jeho slov súťaž sa bude vyhodnocovať hlasovaním poroty, ktorá bude zložená z organizátorov v sprievodných vozidlách a všetkých pretekárov, ktorí sa zúčastnia pretekov a v cieli odovzdajú svoj hlas.

„Preto je dôležité povzbudzovať každého rovnako, to znamená čo najviac. Vyhrá obec s najväčším počtom hlasov a získa ocenenie o najlepšie povzbudzujúcu obec na trase 4. ročníka pretekov Teatro Okolo Malohontu. Keďže sa jedná o prvý pokusný ročník súťaže, výhra je skôr symbolická. Diplom víťaznej obce bude doručený na jej obecný úrad a meno bude zverejnené na našej webstránke a facebook stránke,“ priblížil Urbančok.

Do súťaže sa môžu zapojiť všetky obce na trase pretekov s výnimkou mesta Rimavská Sobota, kedže je miestom štartu aj cieľa pretekov. Tu však podľa Urbančoka nebudú chýbať rôzne organizátorské akcie, kde si na svoje prídu i tí najmenší cyklisti. Hlasovať sa bude dať za tieto obce: Veľké Teriakovce, Vrbovce, Hrachovo, Kociha, Rimavské Zalužany, Rimavská Baňa, Lehota nad Rimavicou, Kokava nad Rimavicou, Klenovec, Hnúšťa, Rimavské Brezovo, Rovné, Potok, Hrušovo, Lukovištia, Horné Zahorany a Vyšná Pokoradz.

Región tak opäť ožije jesennou cykloklasikou, kedy sa na jeho cesty vydajú nielen cyklisti zo Slovenska, ale medzi prihlásenými sú aj pretekári z Českej republiky, Maďarska či Poľska. Nenechajte si tak ujsť atmosféru cyklopretekov, kde o strhujúce a dychvarážajúce situácie nebude núdza. Ak ich chcete zažiť, registrujte sa alebo si na nedeľu, 17. septembra od 10:30 hod. pripravte hlasivky, transparenty či rapkáče a príďte povzbudzovať pretekárov na ich dvojkolesových tátošoch, jazdiacich naprieč Malohontom.

Zdroj: Rimava.sk (mediálny partner podujatia)
Pri reklamných a sponzorovaných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross