No active "ca-sidebar-197687" sidebar

JESENSKÉ: Pri tamojšom bunkri si pripomenú výročie mobilizácie

20. septembra 2019 |  | 

Druhá polovica septembra ma svoje miesto aj v histórii vtedajšieho Československa, kedy 23. septembra 1938 bola v krajine vyhlásená všeobecná mobilizácia. Toto výročie si aj tento rok pripomenú podujatím Svetlá nad bunkrami v obci Jesenské, kde dodnes stojí jeden z mála bunkrov – ropíkov.

Podujatie sa uskutoční v sobotu 21. septembra o 19:00 hod. prehliadkou ropíka. O 19:30 hod. je na programe prednáška s názvom Československé opevnenie na Gemeri, ktorú bude viesť Norbert Mogyorósi z Baníckeho múzea v Rožňave. Po nej o 20:30 až 21:00 hod. bude nasledovať nasvetlenie bunkra v rámci akcie Svetlá nad bunkrami v Čechách a na Slovensku. Ako povedal pre Rimava.sk Ján Rešetár, jeden z organizátorov, pre návštevníkov majú pripravené aj jedno prekvapenie, ktoré sa im podarilo zabezpečiť. Toto prekvapenie si však budete môcť vychutnať aj s teplým čajom, ktorý organizátori zabezpečia.

O ropíkoch, ako sa nazývajú tieto malé mohutné bunkre, verejnosť veľa nevie. Ako pre Rimava.sk uviedol Rešetár počas prvého minuloročného podujatia, išlo o pevnostné pásmo, ktoré sa od nášho územia vtedy tiahlo až po hranice Rumunska. Dôvodom ich stavania bolo nárokovanie si niektorých oblastí nášho územia okolitými štátmi, ktoré im kedysi patrili. „Československá prvá republika nemala so štátmi v okolí dobré vzťahy. Bolo otázkou času, keď prišiel Hitler k moci, že si územia budú štáty nárokovať vojenskou silou. Taktiež Československo nemalo dobré geografické usporiadanie, pretože jej územie sa dalo rozdeliť na kusy. A tak po vzore Francúzka, s ktorými Československo malo dobré vzťahy, sa začali budovať bunkre, ktoré mali spomaliť útok nepriateľa,“ priblížil a doplnil, že toto opevnenie malo slúžiť na to, aby sa armáda stihla mobilizovať. Ako ozrejmil, v rámci republiky ich bolo postavených niekoľko tisíc. „Od nášho územia sa to ťahalo až po hranice s Rumunskom. A práve v okolí Rimavskej Soboty či Jesenského to bolo veľmi silné pásmo,“ spomenul s tým, že v našom okolí ich bolo vystavaných 64 a z toho ostali iba dva.

Bunker však neslúžil ako úkryt na niekoľko dní. Ako Rešetár priblížil, hoci je bunker zvonka veľmi mohutný, jeho vnútorné priestory sú veľmi stiesnené. „Bolo to pre sedemčlenné družstvo. Bunker však nebol stavaný na to, aby v ňom vojaci spávali. Iba v prípade obkľúčenia či stavu priameho ohrozenia. Výzbrojou bunkra boli dva guľomety, mali tam aj pušky, ventilácie, periskopy a zásoby na 2-3 dni. Bolo to vlastne opevnené guľometné hniezdo,“ opísal.

Ropíkov sa na Slovensku nezachovalo veľa, mnoho z nich bolo zničených. Rovnako aj ropík v Jesenskom bol predtým ako ho nadšenci vojenskej histórie odkúpili za symbolickú cenu od obce vo veľmi zlom stave. „Práce boli dosť komplikované, pretože objekt slúžil aj ako sklad zemiakov, boli tam zdochliny, nánosy hliny a blata. Celé to bolo v areáli, kde sa chovali sliepky. Bolo to zanedbané, tak sme to na začiatku čistili, izolovali strechu. Niektoré ďalšie veci sme si zakúpili alebo sme dostali aj do daru od priateľov z Čiech a Slovenska. Museli sme zakúpiť pancierové dvere i mreže, ventiláciu a podobne,“ spomenul a doplnil, že hoci už prvé výsledky prezentovali verejnosti, práce na bunkri je stále dosť. Napriek tomu sa nevzdávajú a do budúcna by chceli spoločne aj s obcou z bunkra vytvoriť malé múzeum.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Facebook


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross