No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KALONDA: Obyvateľov odrezali od sveta. Obávajú sa toho, keď bude treba pomoc záchranárov

23. novembra 2017 |  | |

Až do piateho decembra majú ľudia v prihraničnej obci Kalonda v okrese Lučenec hlavy v smútku. Stačila k tomu rekonštrukcia železničného priecestia, ktorá je už v plnom prúde. Práve tá narobila malým i veľkým obrovské starosti. Do dediny vedie totiž iba jedna štátna prístupová cesta, a to od Rapoviec. Priecestie je rozkopané a ľudia sa do Lučenca vedia dostať len tak, že nechajú svoje autá zaparkované na ceste pred obcou. Zvoliť môžu aj horšiu variantu, obchádzku cez Maďarsko – Rároš, no to im zaberie namiesto desiatich minút takmer hodinu a musia do práce i do školy vstávať už o piatej ráno. Na podnet obce by sa mohlo od nedele sprístupniť rekonštruované priecestie aspoň v jednom jazdnom pruhu. „Dúfajme, že to bude pravda,“ zhodujú sa nahnevaní obyvatelia Kalondy, ktorí sa boja aj toho, ak sa v obci stane nejaké nešťastie, prípadne ak niekto bude akútne potrebovať pomoc záchranárov, ako sa k nim všetky záchranné zložky dostanú.

Cesta do obce od Lučenca má byť uzavretá dva týždne. „Chceli sme, aby železnice zabezpečili parkovanie motorových vozidiel obyvateľov pri budove zastávky pred obcou a ich stráženie. Aby v krízových situáciách zabezpečili príjazd záchranárskych zložiek a práce realizovali počas školských prázdnin a cez víkend,“ povedala zástupkyňa starostky Réka Papp. „Podmienky, ktoré obec stanovila pri schválení stavebného povolenia, realizátor nechcel akceptovať. Snažíme sa dopracovať k takej dohode, ktorá bude v prvom rade vyhovovať obyvateľom. Prisľúbili nám, že do nedele sprejazdnia aspoň jednu časť priecestia,“ dodala Réka Papp.

Nahnevaný bol aj podnikateľ Peter. „Ja som živnostník s elektroinštaláciou a musím si auto nechávať na ceste pred obcou. Do tašky som si nabral tie najcennejšie a najdrahšie veci. V aute mi však ostali pomôcky za asi 5 tisíc eur,“ povedal.

Na otázku, čo si myslí, ako sa dostanú do obce záchranári, povedal s úsmevom. „Dajú si redbull a ten im dá krídla, tak cez rozkopané priecestie preletia.“

Záchranárov o komplikáciách informoval okresný úrad, a to na úrovni okresu, aj keď to nemali v kompetenciách. Podľa prednostu Branislava Hámorníka mali dať záchranárom upovedomenie obec alebo železnice.

Zdroj: Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross