No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kam vyraziť v prvé aprílové dni?

perex-volnoApríl už klope na dvere a s ním aj krajšie a teplejšie počasie. A to by bola škoda nevyužiť a nenavštíviť niektoré z podujatí v regióne Gemer-Malohont. Pozrite si ponuku podujatí na najbližšie dni. Tie budú patriť hudbe, športu, turistike či zvykom.Predtým ale ešte mesiac marec ukončíme hudbou. Dnes, 31. marca, sa v rimavskosobotskom Kongo Pub-e predstavia od 20:00 hod. dve domáce kapely. S novým programom sa v rámci svojho jarného turné predstaví kapela Slice of Bread a ich hosťom večera bude taktiež kapela z Rimavskej Soboty Vlk vo vlaku. Sobota, 1. apríla, bude na podujatia bohatá. V Mestskej galérii v Rimavskej Sobote to bude o tvorení. V rukách ho budú mať deti, z ktorých sa stanú veľkí fotografi, dozvedia sa čo je to kyanotypia a vytvoria si vlastné zátišie tak ako ešte nikdy. A to všetko a ešte viac ich čaká počas Tvorivej soboty v galérii s Petrou. „Všetky výrobky si účastníci tvorivých dielní budú môcť odniesť domov,“ uviedla pre Rimava.sk Petra Filipiaková z Mestskej galérie. Ako zároveň doplnila, účastníci si spoločne prezrú výstavu a naučia sa aj niečo nové o fotografii.

V Základnej škole V. Mináča v Klenovci si v sobotu svoje sily zmerajú hráči stolného tenisu, a to v rámci 9. ročníka Detského stolno-tenisového turnaja. Taktiež aj turisti majú svoj program na 1. apríla. Vyberú sa naprieč Národným parkom Muránska planina smerom na Voniacu. Na výber majú z dvoch trás, pričom prvá by mala trvať 4 a polhodiny a tá druhá je o dve hodiny dlhšia. Morena, Morena do Rimavy hodená. Tak znie názov ďalšieho sobotňajšieho podujatia, ktoré sa uskutoční vo Veľkých Teriakovciach. Na rozlúčke so zimou a vítania jari nebude chýbať Pochod obcou a zbieranie surových vajíčok, a súčasťou podujatia bude aj Veľkonočný jarmok v miestnom Kultúrnom dome.

Vynášať Zimu Marienku budú aj v obci Striežovce, a to v nedeľu, 2. apríla. A ako to bude prebiehať? Ako uvádzajú organizátori slamená bába sa na hornom konci dediny oblečie do šiat, nastokne sa na hrubý štiap a nesie sa dole dedinou za spevu charakteristickej pesničky Hój, Marienka, hój…V sprievode idú všetci účastníci. S Marienkou sa príde na dolný koniec dediny, tam sa vyzlečie, ostane slamené torzo, to sa zapáli, dievka, ktorá sa chce do roka vydať preskočí horiacu Marienku ako prvá, potom preskakujú ďalšie. Marienka sa nakoniec hodí do potoka a zima z dediny odíde. V sprievodnom programe, o ktorý sa postaralo Gemersko-malohontské osvetového stredisko v Rimavskej Sobote, sa predstaví Detský folklórny súbor Zrkadielko a Ženská spevácka skupina Skaliny z Hnúšte.

Rovnako aj na začiatku prvého aprílového týždňa si užijete relax a načerpáte energiu na blížiace sa veľkonočné sviatky. V utorok, 4. apríla, sa v rimavskosobotskom Dome kultúry predstaví maďarská hudobná legenda Zorán Sztevanovity. V stredu, 5. apríla, začne v Revúcej Jermok velkorevúcky, ktorý potrvá do piatku, 7. apríla. Na výstave v budove Prvého slovenského gymnázia si budete môcť zakúpiť tradičné veľkonočné ľudovoumelecké výrobky. Štvrtok, 6. apríla, bude v Hnúšti patriť divadelnému predstaveniu Chlieb s maslom.

Podujatia od hudby, cez šport, turistiku až po tradičné zvyky našich predkov. Gemer-Malohont tak aj na začiatku apríla bude žiť podujatiami, z ktorých si vyberie každý. Stačí si len vybrať.

Zdroj: Rimava.sk, regionmalohont.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross