No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na severe Rimavskosobotského okresu sa môže stať atrakciou ďalší kamenný most

Foto: Martin Štefánik, Ivan Stieranka (zdroj: facebookový profil Z. Kaštanovej)

KLENOVEC – Kamenný most v Ráztočnom, časti obce Klenovec, sa môže stať ďalšou turistickou atrakciou na severe Rimavskosobotského okresu. Ako na Facebooku informovala starostka Zlata Kaštanová, zabudnutý klenbový most sa podarilo vyčistiť a zachrániť.

Na most, ktorý ostal pred rokmi po vybudovaní novej cesty takmer zabudnutý, ma upozornil na jar tohto roku jeden obdivovateľ takýchto stavieb. Most nie je kultúrnou pamiatkou našej obce a nie je o ňom zmienka v našich archívnych materiáloch. Napriek tomu je významnou stavbou, ktorú nám tu zanechali naši predkovia,“ podotkla Kaštanová.

Most však bol zarastený náletovými drevinami a v koryte vodného toku pod ním sa nachádzal rôzny odpad. „Samotný most bol v narušenom stave a z klenby vypadané kamene naznačovali, že ak neurobíme práce na jeho záchranu, hrozí jeho zrútenie. Tieto práce zabezpečil Ivan Stieranka so svojimi pomocníkmi – aktivačnými pracovníkmi,“ ozrejmila starostka.

Spomenula tiež, že samospráva má v pláne zatraktívniť jeho okolie, aby sa kamenný most stal zastávkou a miestom oddychu pre okoloidúcich.

Článok pokračuje pod reklamouAsi najznámejším kamennným klenbovým mostom na severe okresu je „turecký“ most v Hnúšti-Maši, ktorý bol v uplynulých rokoch vďaka práci členov občianskeho združenia Horná Rimava a pomoci dobrovoľníkov zrekonštruovaný. Neďaleko neho sa nachádza ešte jeden podobný most, časť jeho klenby je však zrútená a celý je prekrytý železnou konštrukciou novšieho mosta.

Najväčším kamenným mostom v regióne sa môže pochváliť Poltár. Táto trojklenbová stavba v časti Zelené tiež aktuálne prechádza rekonštrukciou. Jednoklenbový most, takzvaný Šlámov, sa nachádza aj pri Kokave nad Rimavicou.

Veľký, štvorklenbový most stál kedysi na Sôbotke v Rimavskej Sobote. Po poškodení ľadovými kryhami v 60. rokoch 20. storočia bol však najskôr tiež sčasti prekrytý železnou konštrukciou a napokon zbúraný.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross