No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kazateľnica v Hostišovciach sa dočká rekonštrukcie, čaká to aj ohradný múr v Drienčanoch

perex-driencanyDrevená kazateľnica v obci Hostišovce v okrese Rimavská Sobota sa dočká rekonštrukcie. Na opravu použijú dotáciu z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky vo výške približne 4 tis. eur.„Naša fara sa bude na financovaní rekonštrukcie kazateľnice spolupodieľať piatimi percentami. Ich výška je však vypočítaná z požadovanej sumy, ktorá predstavovala viac ako 10 tis. eur,“ uviedla pre Rimava.sk evanjelická farárka Terézia Gabčanová.

Podľa jej slov by s prácami prvej etapy rekonštrukcie mali začať v septembri. „Nedávno nám iba doručili zmluvy na podpis, ktoré sme po podpísaní odoslali späť na ministerstvo. Po ich prijatí by nám mali byť na účet pridelené financie na opravu,“ dodala farárka, podľa ktorej bola rekonštrukcia potrebná, nakoľko kazateľnica bola v dezolátnom stave.

Ako ďalej Gabčanová informovala, kazateľnica sa bude opravovať v reštaurátorskom ateliéri v Lučenci. „Reštaurátori ju musia zvesiť dole a preniesť do ateliéru,“ priblížila Gabčanová, podľa ktorej všetky kroky opravy konzultujú aj s pamiatkovým úradom, keďže ide o kultúrnu pamiatku.

Rekonštrukciu čaká aj ohradný múr v Drienčanoch

Rovnako v septembri by chceli začať aj s prvou etapou obnovy ohradného múru v Drienčanoch, ktorý je podľa farárky taktiež v dezolátnom stave. „Keďže si to vyžaduje väčšiu investíciu na opravu, podali sme viacero žiadostí. Zatiaľ nám schválili jednu vo výške približne 3 tis. eur zo žiadaných 13 tis. eur. Aj tu sa podieľame spolufinancovaním piatimi percentami,“ uviedla farárka, podľa ktorej musia pridelené dotácie vyčerpať do konca tohto roka. Ako poznamenala po projektovej dokumentácii múru budú dávať aj cenové ponuky ohľadom jeho rekonštrukcie.

„Je to však beh na dlhé trate, potrvá to niekoľko rokov, kým sa kazateľnica ako aj ohradný múr v Drienčanoch zrekonštruuje,“ povedala farárka a dodala, že v podávaní žiadostí na opravy oboch stavieb budú pokračovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross