No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kazateľnicu v Hostišovciach čaká záverečná etapa opravy, kostolu v Slizkom svitá na lepšie časy

Drevená kazateľnica v obci Hostišovce na severe Rimavskosobotského okresu čaká tretia záverečná etapa reštaurovania. Ministerstvo kultúry SR im v tomto roku schválilo dotáciu vo výške 6 tisíc, z požadovaných viac ako 12 tis. eur. Kazateľnica je momentálne v lučeneckom reštaurátorskom ateliéri. Rimava.sk o tom informovala zborová farárka zo Zboru Evanjelickej cirkvi v Budikovanoch Terézia Gabčanová.

Podľa jej slov bola drevená kazateľnica v dezolátnom stave a preto ju bolo potrebné reštaurovať. Chod služieb Božích to však podľa zborovej farárky nenarušilo a naďalej sa pre viac ako 40 evanjelikov v obci konali a aj konajú v kostole.

Hoci v Hostišovciach ide už o záverečnú etapu, v obci Slizké tento rok podľa Gabčanovej vypracujú projektovú dokumentáciu statického zabezpečenia krovu a urobia výmenu poškodených klampiarskych prvkov. Na tento projekt získali dotáciu od MK SR vo výške 10 tis. eur, pričom žiadali viac ako 13 tis. eur. „V minulom roku sme dostali dotáciu na opravu stropu, ale keď sa odkryl, tak sa zistilo, že sú tam zlomené nosné trámy krovu, takže sme to nemohli úplne urobiť. Museli sme prerušiť práce a najskôr sme teda museli zabezpečiť statiku,“ ozrejmila zborová farárka a dodala, že podľa postupu pri žiadaní dotácie musí byť ako prvá vypracovaná projektová dokumentácia. Ako ďalej spomenula, v tomto podanom projekte je zahrnutá výmena klampiarskych prvkov na streche. Podľa jej slov by tak tento rok chceli opraviť tie časti strechy v dezolátnom stave, cez ktoré najviac zateká.

„Sme radi, že môžeme pokračovať v tom, čo sme začali. Preto sa budeme snažiť čo najlepšie, aby národné kultúrne pamiatky boli zachované,“ uzavrela Gabčanová.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív zborovej farárky Terézie Gabčanovej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross