No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KLENOVEC: Miestne vodovody v lete vysychajú, na verejný by chceli pripojiť asi 2OO obyvateľov

30. júla 2019 |  | |

Pod Klenovskou priehradou, ktorá v obci a celom okolí Rimavskej Soboty zásobuje pitnou vodou obyvateľov, majú niektorí obyvatelia problém s miestnymi vodovodmi. Tie nečerpajú vodu z hlavnej nádrže a počas dlhotrvajúceho sucha nedokážu zásobovať ľudí vodou. Informácu pre Rimava.sk potvrdila starostka Klenovca Zlata Kaštanová. Ako spomenula, o napojení uvažujú už niekoľko rokov, ale odozva zo strany obyvateľov nebola, keďže teraz majú vodu lacnejšiu, ako keby boli napojení na centrálnu sieť. „Až teraz, keď prišli obdobia, že vysychajú pramene a málo prší sú celé týždne kedy bez vody,” pripomenula starostka a dodala, že aj keď sú dažde, sú prívalové a voda až tak nevsiaka do zeme tak, ako by bolo potrebné. 

Financie na kompletné pripojenie všetkých odberateľov na niekoľkých uliciach naraz obec podľa starostky nemá, využiť preto okrem vlastného rozpočtu plánujú projekty. Podľa jej slov chcú nato využiť projekty súvisiace s tým, že Klenovec je v Atlase rómskych komunít na Slovensku. „Chceme robiť prístup k vode, v niektorých častiach obce a aj dve odberné miesta v Rómskej osade,” povedala Kaštanová a dodala, že na projekte pracujú a výzva je aktuálna, kofinancovanie je tu päť percent. „Takto by sme vedeli problém občanov vyriešiť najrýchlejšie,” uviedla starostka. 

V obci podľa jej slov majú približne šesť menších vodárenských spoločností. Napojením niekoľkých ulíc do centrálnej siete by mali mať vodu na ďalších približne 70-tich odberných miestach s približne 200 užívateľmi. 

BÁTKA: V obci napájajú na vodovod desiatky domov a škôlku. Nebudú ju musieť dovážať

Okres Rimavská Sobota je pod celoslovenským priemerom v zásobovaní vodou z verejných vodovodov. Ten nemá zavedených približne 40 obcí v Rimavskosobotskom okrese. Jedna z mála obcí, kde sa za uplynulých desať rokov podarilo zaviesť vodovod je Rimavské Brezovo. Podporená bola z fondov Európskej únie výstavbu verejného vodovodu.

V R. Brezove kolaudujú vodovod, do mesiaca sa pripojí pätina obyvateľov

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross