No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najvernejšia fanúšička: 98-ročná rodáčka z Klenovca nevynechala ani jednu Rontouku počas viac než štyroch desaťročí

KLENOVEC – Všetkých 42 doterajších ročníkov Klenovskej Rontouky sa zúčastnila už takmer 98-ročná Zuzana Mázorová (rodená Kamoďová) z Kalinova. Je rodáčkou z Klenovca a v rázovitej obci, ktorá jej podľa vlastných slov navždy prirástla k srdcu, prežila niekoľko desaťročí svojho života.

Folklór je moja najväčšia radosť, potecha. Rada pesničky počúvam a rada si aj zaspievam,“ povedala pre Rimava.sk vitálna seniorka, ktorá si aj vo vysokom veku pamätá texty mnohých ľudových skladieb a niektoré pesničky si dokonca sama zložila. Nechýbala, samozrejme, ani na aktuálnom ročníku Rontouky a jej neochvejná vernosť tomuto podujatiu je i vzhľadom na jej požehnaný vek vskutku výnimočná.

Článok pokračuje pod reklamouV minulosti však navštívila i ďalšie folklórne festivaly, napríklad jeden z najznámejších vo Východnej. Cestovala na ne vlakom či autobusmi, nikdy ju neodradili ani prestupy. „Absolvovali sme tiež festivaly v Terchovej a ako 95-ročná bola mama na Dni zelá v Stupave. Boli sme prakticky všade,“ dodala jej dcéra, etnologička Emília Mázorová.

Zuzana Mázorová (rodená Kamoďová) na aktuálnej Rontouke s mladými folkloristami z Vinodolu

Zuzana Mázorová-Kamoďová bola i členkou Kruhu priateľov Klenotnice ľudovej hudby a stála dokonca pri založení tohto spolku. Poznala sa tak napríklad so známym etnomuzikológom a rozhlasovým redaktorom Ondrejom Demom či vynikajúcou interpretkou ľudových piesní Darinou Laščiakovou. „Bola som pozvaná aj do Bratislavy, boli sme vtedy na Bratislavskom hrade,“ zaspomínala si Mázorová-Kamoďová.

Okrem folklóru však pravidelne sleduje tiež správy v rozhlase a dobre sa orientuje aj v súčasnej politike. „Televíziu už nepozerám, keďže slabšie vidím, ale predtým som stále pozerala napríklad Za 5 minút 12. Vedela som tam spoznať všetkých politikov,“ zakončila Mázorová-Kamoďová, ktorá je podľa dostupných informácií druhou najstaršou žijúcou Klenovčankou.

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti, známe tiež ako Klenovská Rontouka, prebiehajú v Klenovci až do nedele. Ich program nájdete aj v našom pôvodnom článku:


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross