No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Klimatizácia okrem príjemného ochladenia môže spôsobiť aj zdravotné problémy

Horúčavy, neznesiteľné dusno a teplo v bytoch, kanceláriách či autách. V týchto dňoch je to veľmi aktuálna téma. Všetky tieto takpovediac odvrátené stránky letného počasia vyrieši klimatizácia. Tá má však aj svoju druhú stránku. Časté striedanie rôznych teplôt, neodborné zaobchádzanie s klimatizáciou či už doma, na pracovisku, alebo v aute a zanedbávanie pravidelnej údržby môže nakoniec vyústiť do poškodenia ľudského zdravia, počnúc infekciami horných a dolných dýchacích ciest až po vplyv na pohybovú sústavu a svalstvo.

Hoci jednou z výhod klimatizácie je nastavenie teploty či vlhkosti vzduchu, aj tu môžu vzniknúť isté problémy. „Každý má rozdielne potreby - vyhovujúca teplota pre jedného môže pre druhého znamenať teplotný diskomfort a zdravotné problémy,” uvádza Katarína Slotová, vedúca Národného referenčného centra pre hodnotenie vplyvu voľného ovzdušia a ovzdušia vnútorných priestorov nevýrobného charakteru na zdravie populácie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ako dodáva, zdravotné problémy môže vyvolať nevhodne umiestnená klimatizácia tým, že chladenie nesmeruje do priestoru, ale na telo človeka, a to spôsobuje prievan, vysoký hluk, či príliš vysoký rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Medzi ďalšie nástrahy klimatizácie je podľa odborníkov nečistota v zariadeniach, ktoré môžu byť zásobárňou prachu, plesní, alergénov a rôznych mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do ovzdušia a môžu tak spôsobovať najrôznejšie zdravotné problémy.

„Prvými príznakmi môže byť až poškodenie zdravia vírusovými, alebo bakteriálnymi infekciami najmä horných a dolných dýchacích ciest. Zdôrazňujem, že poškodenie zdravia nespôsobuje len neudržiavaná, ale aj nevhodne využívaná a nastavená klimatizácia. Pri nesprávnom nastavení aj vyčistenej klimatizácie hrozia ochorenia dýchacích ciest, opuchy slizníc nosa, prínosných dutín, strata hlasu, astmatické záchvaty, môže sa zhoršiť stav kardiologických pacientov a pacientov s chladovými alergiami. Klimatizácia vplýva aj na pohybovú sústavu a svalstvo, ktoré sa môže podchladiť a tým môžu vznikať bolesti kĺbov, stav “seknutej chrbtice” a podobne. Značným nebezpečenstvom sú aj patogénne baktérie a rôzne spóry, ktoré za zachytia hlavne na filtroch, ale prežívajú aj v celom systéme klimatizácie,“ zdôrazňuje Slotová a dodáva, že jednou z najznámejších je legionela - potenciálne patogénna baktéria, ktorá môže vyvolávať infekcie hrudnej dutiny vo forme atypických zápalov priedušiek a pľúc, ale v rozvinutej forme môžu napádať aj ostatné orgány, napríklad obličky, slezinu, pečeň, srdce a mozog.

Podľa Slotovej vstupnou bránou infekcie legionelami sú sliznice dýchacích ciest. Pri ľahšej forme ochorenia sú to podobné príznaky ako chrípka a chrípke podobné ochorenia, ktoré môžu pominúť pri aplikácii bežných liečebných postupov používaných pri akútnych ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest. Ako ďalej spomenula, ťažšia forma ochorenia sa prejavuje systémovými príznakmi, bolesťami hlavy, únavou, suchým kašľom, zimnicou, vysokými teplotami a ťažkým zápalom pľúc.

Klimatizácia môže byť príčinou aj ďalších ochorení vyvolaných druhmi baktérií a vírusov, ktoré sa v prostredí s klimatizáciou nachádzajú. Vznik ochorenia ale nezapríčiňuje len prítomnosť baktérie, alebo vírusy v ovzduší, ich koncentrácia a virulencia, ale aj infekčná dávka, doba expozície, celkový zdravotný stav, stav imunitného systému, prítomnosť chronického ochorenia, vyčerpanosť organizmu. Rizikovými skupinami sú deti, starí ľudia, jedinci s oslabenou imunitou, fajčiari, alkoholici, osoby v rekonvalescencii.

Odborníci odporúčajú, aby teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol väčší ako 10 stupňov, aby ľudia dodržiavali pitný režim, pred odchodom z budov do horúčavy odporúčajú aklimatizáciu v teplejšom vestibule, mať v klimatizovanej budove prichystané aj teplejšie oblečenie (sveter a ponožky, pančuchy). V objektoch, ktoré nie sú úplne klimatizované upozorňujú tiež na vetranie miestností kde sa klíma používa, a to aspoň 2-krát denne, pretože inak dýchate vlastne ten istý vzduch. Tiež je potrebné udržiavať čistotu v klimatizačnom zariadení podľa odporúčaní výrobcu, prístroj na chladenie smerovať do priestoru a umiestnený by mal byť vo výške minimálne jeden a pol metra a samozrejme nezanedbávať pitný režim, keďže klimatizácia vysušuje sliznice.

Zdroj: Rimava.sk, RÚVZ Banská Bystrica, FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross