No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Klub policajnej histórie v Lučenci má už päť rokov

Nadšenci z radov policajtov, ktorí pracovali v polícii, alebo ešte pracujú si dali rande v historickej budove Radnice v Lučenci. Dôvodom bolo už päť rokov od ich vzniku. Okrem toho, že si pospomínali, čo všetko už urobili, policajti sa ukázali aj v krojoch s heligónkami a oceňovali vzácnych hostí z Čiech aj Maďarska.Všetko sa to začalo v jeden aprílový deň roku 2013. Dvaja nadšenci histórie bezpečnostných zborov sa zhodli, že by bolo vhodné a pre ďalšie generácie príslušníkov polície osožné, aby mali možnosť poznať históriu vývoja bezpečnostných zložiek. Pretože aj nositeľ Nobelovej ceny za literatúru a filantrop Thomas Manna kedysi povedal „Qui scit praeterita, futura intellegere - Kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť.“

„A tak vznikla myšlienka. Zorganizovali sme prvú schôdzu, kde sme vymysleli názov Klub policajnej histórie Lučenec. Stanovili sme si ciele a úlohy a prvý augustový deň pred piatimi rokmi bolo Občianske združenie Klub policajnej histórie Lučenec zaregistrované na MV SR a my jeho členovia sme začali napĺňať ciele, v ktorých si stanovili a jasne pomenovali priority bez toho aby čokoľvek propagovali,“ povedal Juraj Štaudinger.

„Osvojili sme si myšlienku učencov, že aj história bezpečnostných zložiek je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva, no hlavne si želajú aby ľudia a predovšetkým ich mladší kolegovia boli schopní chápať budúcnosť a službu v polícii považovali za svoje poslanie v prospech občanov našej krajiny,“ dodal. Na slávnosti nechýbala ani primátorka Lučenca Alexandra Pivková a mnoho hostí z domova aj zahraničia. Svoju činnosť prezentoval klub asi hodinovým videofilmom a niektorým sa do očí tisli pri pohľadoch na obrázky aj slzy.

V kultúrnom programe vystúpili policajti z Obvodného oddelenia v Lučenci Arpád Adam a Milan Gabera, ktorí ukázali, že to vedia veľmi dobre aj v detvianskych krojoch s heligónkami v rukách. Vrcholom bolo oceňovanie významných osobností v oblasti bádania histórie bezpečnostných zborov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross