No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Knižnica v Rimavskej Sobote sa zapojila do celoslovenskej kampane.

Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote sa zapája do celoslovenskej kampane. V rámci „Týždňa slovenských knižníc“ prináša program pre všetky vekové kategórie. Cieľom Slovenskej asociácie knižníc, ktorá podujatie zastrešuje, je pozitívne zviditeľniť knižnice ako kultúrne, tak aj vzdelávacie inštitúcie. Prostredníctvom rôznych aktivít a podujatí sa zapojila aj knižnica v Rimavskej Sobote.

„Všetky knižnice majú svoje vlastné podujatia, iný program,“ povedala dočasne poverená riaditeľka knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote Rita Herczegová, podľa ktorej na čitateľov okrem zážitkového čítania a literárnych hodín, či informačnej výchovy pre deti materských škôl, žiakov a študentov čakajú aj prednášky.„Budeme mať prednášky dr. Dušana Valenta, vedeckého publicistu pod názvom Zaži vedu naživo,“ informovala. "V utorok, 3. marca,  sa v našej knižnici uskutočnia až štyri jeho prednášky, je veľmi populárny a obľúbený medzi žiakmi," doplnila Herczegová.

Pre širokú verejnosť je určená beseda s regionálnym autorom niekoľkých knižničných publikácií Tiborom Szomolaim. Jeden z jeho najznámejších románov "Klan" vyšla v uplynulých dňoch v slovenskom preklade a bude prvýkrát prezentovaná verejnosti práve v knižnici Mateja Hrebendu v utorok, 3. 3. o 17tej hodine.

V stredu priblížia návštevníkom edíciu Slovensko - krajina plná tajomstiev, z košického vydavateľstva Class. Jej autorka Lenka Šingovská, je autorkou niekoľkých publikácií o Slovensku. „V minulých rokoch sme už výstavy aj besedy z tejto série mali (Prázdniny s deduškom 1, 2 a Vodné dobrodružstvá 1, Život na koľajniciach). Teraz prichádza s publikáciou Vodné dobrodružstvá 2 s ilustráciami Zuzany Fuskovej,“ uviedla Herczegová. Vernisáž výstavy bude 4. 3. o 9,00 hod. a následne sa uskutočnia s autorkou 2 besedy. Výstava potrvá do konca mesiaca.

V rámci týždňa knižníc prichystali cyklus podujatí deťom z materských škôlok s názvom „Chystáme sa do školy“, besedu o zdravej výžive pre žiakov I. stupňa základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským v pondelok a podujatie Rozprávková krajina v piatok. V stredu o 15tej na detí čaká zážitkové čítanie v slovenskom aj maďarskom jazyku pod názvom "Prečítam ti rozprávku".

Podľa slov Herczegovej všetky podujatia prebiehajú priamo v knižnici, okrem besedy „Slovenské zvyky a tradície, fašiangy“, ktorá je určená pre klientov Domova dôchodcov priamo u nich. 

V rámci týždňa slovenských knižníc od 2.- do 6. marca tak knižnice spoja všetky vekové  aj zdravotné kategórie. V piatok o 14.3O sa uskutoční informačná hodina o knihách v braillovom písme  pre deti z detských domovov.  Knižnice po celom svete sú stále jediným miestom, kde môže každý, bez ohľadu na vzdelanie či zručnosti, získať prístup k informáciám.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross