
Kokava nad Rimavicou sa na prelome júla a augusta opäť stala centrom folklóru, tradičných remesiel a ľudovej kultúry. XXXIV. ročník Festivalu ľudovej kultúry Koliesko ponúkol počas troch dní pestrý program, v ktorom sa predstavili folklórne súbory, ľudové hudby, remeselníci i zahraniční hostia.
Program bol zostavený tak, aby si v ňom našli svoje miesto všetky generácie. Na pódiu sa vystriedali najmenší folkloristi, skúsené folklórne kolektívy aj zahraničný súbor Ballet Folclórico Argentino „Pampa Compañía“ z Argentíny. Súčasťou festivalu boli aj koncert skupiny Hrdza, divadelné predstavenie, ľudová zábava či regionálne folklórne programy.
Článok pokračuje pod reklamou
Návštevníci si mohli vychutnať aj bohatý sprievodný program. V areáli amfiteátra nechýbala Remeselná ulička, ktorú organizačne zabezpečila MAS Malohont, jarmok ľudových remesiel, tvorivé aktivity v Detskom dvore ani obľúbený Cigánsky dvor. Zaujímavosťou bola aj výstava Kroje v pohybe v kokavskej synagóge, ktorá bude návštevníkom sprístupnená ešte takmer do konca letných prázdnin.


„Po programovej stránke sme sa snažili vyplniť pódium folkloristami od najmenších po najskúsenejších. Nechýbala Remeselná ulička pod organizačným vedením MAS Malohont, Novohrad pod šiatrom, kreatívny Detský dvor, Jarmok remesiel a výstava v synagóge, ktorá trvá takmer do konca prázdnin,“ povedala pre Rimava.sk riaditeľka Miestneho kultúrneho strediska v Kokave nad Rimavicou Blanka Harasimová.
Tohtoročný festival sprevádzali mimoriadne vysoké teploty. Ani horúčavy však podľa organizátorov neodradili návštevníkov.
„Nesmierne ma teší, že aj napriek extrémne horúcemu počasiu si každý program našiel diváka, respektíve masu divákov. O programy bol veľký záujem, čomu nasvedčoval amfiteáter plný ľudí,“ dodala Harasimová.








Festival Koliesko patrí medzi najvýznamnejšie folklórne podujatia v regióne Gemer-Malohont. Každoročne približuje návštevníkom tradičnú ľudovú kultúru prostredníctvom hudby, spevu, tanca, remesiel i sprievodných aktivít a potvrdzuje, že folklór má v Kokave nad Rimavicou stále pevné miesto.
















































Zdroj foto: Peter Vranský
Mohlo by vás zaujímať: Kokava-Línia ožije umením. LETAVY budú po 41. raz
NENECHAJTE SI UJSŤ