No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Koniec astronomickej zimy patrí aj Dňu hvezdární a planetárií

Jarná rovnodennosť nastane tohto roku 20. marca o 22-hej hodine 58-mej minúte stredoeurópskeho času. Je to začiatok astronomickej jari, pre mnohých najkrajšie ročné obdobie. Pri jarnej rovnodennosti je Slnko presne na nebeskom rovníku, deň aj noc sú rovnako dlhé na celej zemeguli. Po jarnej rovnodennosti sa budú u nás dni predlžovať a noci skracovať až do letného slnovratu.

Na konci astronomickej zimy si na Slovensku v ostatných rokoch už tradične pripomíname význam popularizačnej a odbornej práce v astronómii a taktiež udalosti očakávané na oblohe v priebehu roka. Z tých najzaujímavejších, ktoré nás čakajú, spomeňme aspoň čiastočné zatmenie Mesiaca 16. júla a vzácny prechod Merkúra popred slnečný disk 11. novembra. Po roku sa u nás opäť, v poslednú zimnú nedeľu, vo vzájomnej spolupráci Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, Slovenského zväzu astronómov a astronomických zariadení uskutoční v nedeľu, 17. marca, Deň hvezdární a planetárií.

Aktivity spojené s týmto astronomickým sviatkom však môžu byť rozložené do oboch víkendových dní, počas ktorých bude v takmer dvadsiatich centrách popularizácie astronómie pripravený pestrý program. Najbližší víkend teda čaká na malých i veľkých návštevníkov po celom Slovensku široká paleta prezentácií astronomických, fyzikálnych a prírodovedných programov, prednášok, výstav, premietaní a hravých či vzdelávacích činností.

V prípade priaznivého počasia bude možné počas dňa pozorovať Slnko a Venušu, večer objekty zimnej a jarnej oblohy aj planétu Mars. Večernej a nočnej oblohe bude dominovať Mesiac vo fáze po prvej štvrti, čo sú podmienky veľmi vhodné, nakoľko pri pozorovaní ďalekohľadom bude jeho povrch mimoriadne plastický.

Pozorovania budú prebiehať pomocou astronomickej techniky so sprievodným slovom odborných pracovníkov. Osobitný náboj tohtoročnému Dňa hvezdární a planetárií určite dodajú aj celoročne prebiehajúce oslavy 100 rokov od založenia Medzinárodnej astronomickej únie.

Zaujímavý program si pripravila aj Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, ktorú môžete navštíviť v nedeľu, 17. marca od 15:00 do 20:00 hod.

Zdroj: Pavol Rapavý, Tomáš Dobrovodský


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross