No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Vodičov áut rozčuľujú korčuliari na cestách

Slnečné počasie láka von čoraz viac cyklistov, skejtbordistov aj korčuliarov, nie všetci sa však môžu naplno tešiť z pohybu na čerstvom vzduchu. Do redakcie Rimava.sk napísala nahnevaná korčuliarka Jana. Ako spomína, fanúšikovia ôsmich koliesok v Rimavskej Sobote nemajú kde korčuľovať, no ak jazdia po ceste, neraz im vodiči vynadajú. „Často sa mi stáva, že na mňa vykrikujú z auta, že jazdím po ľavej, teda podľa nich po nesprávnej strane,“ píše Jana a spomína, že už ju vážne prestávajú baviť neoprávnené nadávky a výkriky šoférov. "Chcela by som Vás poprosiť či by ste nemohli informovať širšiu verejnosť o obsahu zákona, ktorý sa týka smeru jazdy korčuliarov v cestnej premávke," píše korčuliarka.

Po ktorej strane vozovky teda majú korčuliari jazdiť?

Ako pre Rimava.sk potvrdila banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, korčuliar sa podľa zákona tiež považuje za chodca, rovnako aj skejtbordista. Musí sa tak riadiť pravidlami pre chodcov.

"Chodec je povinný používať predovšetkým chodník. Po chodníku sa chodí vpravo. Kde chodník nie je alebo je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici alebo čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky," informovala hovorkyňa a podotkla, že korčuliari musia sledovať situáciu v cestnej premávke a nesmú ohroziť ani obmedziť iných účastníkov.

V zákone sa tiež spomína, že chodci smú ísť po krajnici alebo po okraji vozovky najviac dvaja vedľa seba, ak tým neohrozia alebo neobmedzia cestnú premávku. Korčuliari sa ale môžu pohybovať len v rade za sebou.

Polícia upozorňuje korčuliarov na zvýšenú opatrnosť. "Odporúčame chrániť sa chráničmi na končatiny a prilbou. Veľmi dôležité sú reflexné prvky, zvyšujú viditeľnosť v šere, v tme odrážajú dopadajúce svetlo až na 200 metrov," doplnila policajná hovorkyňa.

Cyklotrasu chystá mesto aj kraj

Ako Rimava.sk informovala, prípravu projektovej dokumentácie na cyklotrasu na Kurinec schválili rimavskosobotskí poslanci na svojom marcovom rokovaní. Samospráva by ju mala vybudovať svojpomocne.
Na bývalej poltárskej trati chce cyklotrasu postaviť aj Banskobystrický samosprávny kraj. Stavebno projektovú dokumentáciu  zatiaľ nemá, s jej prípravou by sa malo začať v priebehu tohto roka.

Máte tip na tému, ktorá by podľa Vás mohla byť zaujímavá aj pre ostatných čitateľov? Je vo Vašom okolí niečo, na čo chcete upozorniť? Napíšte do redakcie Rimava.sk, nechajte nám svoj odkaz v čiernej skrinke alebo ho pošlite priamo na [email protected]

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross