No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj aj v našich regiónoch na cesty vypraví festivalové autobusy

Zdroj: BBSK

BBSK - Banskobystrický samosprávny kraj podporí kultúru aj v neľahkých časoch. Na osem vlajkových kultúrnych podujatí, ktoré sa v kraji konajú, vypraví aj tento rok špeciálne posilové spoje – FestBusy.

Prostredníctvom dotácií tiež podporí podujatia organizované mestami či obcami.

Župa uvoľní na dotácie určené na rozvoj a podporu BBSK 700-tisíc eur. Stane sa tak po tom, ako sa voči nemu definitívne nebudú uplatňovať nezmyselné korekcie viacerých eurofondových projektov, na ktoré vedenie župy upozornilo ešte na jeseň minulého roka.

Článok pokračuje pod reklamou


„Tieto prostriedky vrátime späť do regiónu a pomôžeme mestám, obciam, občianskym združeniam a ďalším žiadateľom s organizáciou ich podujatí.Mechanizmus rozdeľovania zostáva nezmenený, časť pôjde na dotácie predsedu a väčšina sa rozdelí po jednotlivých okresoch, kde o pridelení peňazí na konkrétny projekt rozhodnú župní poslanci v komisii,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten zároveň poďakoval za spoluprácu župným poslancom, ktorým téma kultúry nie je ľahostajná.

„Teší ma, ako sa poslanci nášho zastupiteľstva a naše koaličné poslanecké kluby stavajú k téme, ktorá je pre viacerých, žiaľ, na okraji záujmu. My však máme za to, že kultúra spája, že kultúra je dôležitá pre budovanie komunity. A aby sme ju dostali ešte bližšie k ľuďom, aj tento rok vypravíme špeciálne posilové spoje na osem našich najväčších kultúrnych podujatí,“ doplnil Lunter.

FestBusy posilnia bežné autobusové spoje a návštevníkom tak umožnia dopraviť sa na festivaly ekologicky a v cene bežného autobusového lístka. Odpadnú tak nielen starosti s parkovaním, ale najmä riešenie otázky, ako sa z festivalu dostať vo večerných hodinách, po skončení hlavného programu.

Celkovo takto župa pridá až 189 spojov, ktoré najazdia asi 7 000 kilometrov. Všetky cestovné poriadky budú priebežne aktualizované na stránke kraja a rovnako ich verejnosť nájde aj vo vyhľadávači spojení.

BBSK tiež podporí dopravu folkloristov, ktorí budú kraj reprezentovať na medzinárodnom Folklórnom festivale Východná.

„Uvedomujeme si, že živá kultúra je jedna z najkrajších výkladných skríň nášho kraja. Som nesmierne hrdý, že spolu aj s ďalšími krajmi sa budeme podieľať na podpore folkloristov, ktorí vo Východnej vystúpia v programe Domovy a budú tak reprezentovať nie len svoje rodisko, ale aj tradície celého nášho kraja,“ uzavrel Roman Malatinec, podpredseda BBSK pre oblasť kultúry.

Krok župy a jej poslancov víta aj riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska Tatiana Salajová. Tá priblížila, že aj v minulom roku návštevníci podujatí využili posilnené spoje na sto percent.

FestBusy budú premávať na festivaly:

  • Zámocké hry zvolenské (7. - 15. 6. 2024)
  • Horehronské dni spevu a tanca Heľpa (28. – 30. 6. 2024)
  • Gemersko-malohontské folklórne slávnosti Klenovská Rontouka (28. – 30. 6. 2024)
  • Folklórne slávnosti pod poľanou v Detve (12. – 14. 7. 2024)
  • Medzinárodný Novohradský folklórny festival Lučenec (24. – 28. 7. 2024)
  • Koliesko Festival ľudovej kultúry Kokava nad Rimavicou (1.– 4. 8. 2024)
  • Hontianska paráda Hrušov (16. – 17. 8. 2024)
  • Festival humoru a satiry Kremnické gagy (23. – 25. 8. 2024)

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross