KRÁĽ – Ak by niekedy bola vyhlásená súťaž o najkrajšiu budovu obecného úradu v Gemeri-Malohonte a Novohrade, náš hlas by jednoznačne získala obec Kráľ na juhu Rimavskosobotského okresu. Obecný úrad tam sídli vo veľkom barokovo-klasicistickom kaštieli, ktorý je skutočnou ozdobou dediny a patrí medzi najzachovalejšie šľachtické stavby v našich regiónoch.
Ako pre Rimava.sk potvrdil starosta František Béres, reprezentatívna budova neslúži iba obci, ale celému regiónu. „Využívajú ju na všelijaké účely, hlavne na menšie oslavy. Konali sa tu aj svadby, chodia sa sem sobášiť aj ľudia z iných obcí či dokonca regiónov,“ podotkol starosta s tým, že kapacita na takéto udalosti je okolo 80 osôb.
Článok pokračuje pod reklamou
Naopak, medzi nevýhody prevádzkovania takejto budovy sa dajú zaradiť vysoké náklady na plynové kúrenie či financie potrebné na jej údržbu a nutné rekonštrukcie. „Akurát sme dali dali vypracovať projekt na výmenu okien, uvidíme, či sa nám naň podarí vysúťažiť dotáciu z Envirofondu. Máme na kaštieli staré okná, ktoré potrebujeme vymeniť. Samozrejme, musia to byť špeciálne drevené okná, nie plastové,“ povedal Béres, podľa ktorého na tento účel a obnovu kúrenia potrebujú okolo 200 000 eur.
Ak sa pozrieme na históriu budovy, väčšina internetových zdrojov, vrátane portálu pamiatkynaslovensku.sk, uvádza ako dátum vzniku kaštieľa rok 1767 s tým, že bol postavený na starších základoch.
Dvojpodlažná stavba má pôdorys v tvare písmena U a jej súčasťou je napríklad kaplnka či hodinová veža. Prvými majiteľmi kaštieľa boli členovia rodu Pletrichovcov, neskôr to boli šľachtické rodiny Szentkirály, Perbesházy, Abaffy či Szilárdy.
Starobylosť obce Kráľ dokazuje aj prvá písomná zmienka, o ktorej sa dočítame na stránke obce. Pochádza z roku 1282, keď sa dedina uvádza po latinsky ako Sanctus Rex. V roku 1300 je písaná ako Zenthkyral, v r. 1920 Svätý kráľ a od roku 1964 má iba strohý názov Kráľ. V maďarčine je však pomenovanie obce dodnes honosnejšie a výstižnejšie – Sajószentkirály.