No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Kraskove rinčali meče a duneli strelné zbrane. Tretí ročník historického festivalu priniesol odborné prednášky aj ukážky súbojov

KRASKOVO – Odborné prednášky, ukážky šermiarskych súbojov i práce sokoliarov, ale aj stredoveká hudba a ako čerešnička na torte rytiersky súboj, pri ktorom účastníci roztrieskali niekoľko kopijí. To všetko mohli zažiť návštevníci dobového festivalu Z histórie Gemera-Malohontu, ktorý sa konal v sobotu 4. septembra 2021 v Kraskove.

Podujatie sa začalo už predpoludním odbornými prednáškami o kostoloch Gotickej cesty, ktoré mali na starosti člen občianskeho združenia (OZ) Gotická cesta Peter Palgút s farárkou a administrátorkou cirkevného zboru v Kraskove Jankou Mihálikovou.

Hlavná časť programu sa odohrala popoludní, keď sa divákom predviedli hudobníci na koncerte stredovekej hudby, šermiari, sokoliari či rytieri na koňoch. Nechýbala ani názorná ukážka chladných a palných historických zbraní či škola tancov gotiky.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako povedala riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska (GMOS) Darina Kišáková, je šťastná, že vďaka dramaturgom podujatia Viktorovi Brádňanskému a Stanislave Zvarovej, ako aj ďalším pracovníkom GMOS, sa podujatie podarilo pripraviť aj v tomto roku.

Snažili sme sa pripraviť program dramaturgicky tak, aby si tu našla svoje miesto odborná i laická verejnosť. Nevedeli by sme ho pripraviť bez ďalších partnerov, či je to obec Kraskovo, krajská a oblastná organizácia cestovného ruchu, ako aj samotný Banskobystrický samosprávny kraj. Nemalou mierou bol celý projekt podporený Fondom na podporu umenia,“ uviedla.

Ako nadviazal Brádňanský, miestni obyvatelia si mnohokrát neuvedomujú, aké bohatstvo sa skrýva pod ich oknami a za ich domami. „Toto podujatie má tendenciu v každom návštevníkovi vzbudiť lásku k regiónu a vážiť si to, čo nám predkovia zachovali. Pretože vo svete nám takého bohatstvo závidia, ale my si to nevieme vážiť,“ upozornil. Podľa vlastných slov však verí, že sa to časom zmení.

Starosta Kraskova Ján Blaho vo svojom príhovore spomenul, že keď ho organizátor podujatia V. Brádňanský po prvýkrát oslovil s myšlienkou organizovať tento festival, nevedel, do čoho ide. „Bol to chaos, trošku aj ‚hokej‘, stresy a nervy, ale pracovalo sa mi s nimi dobre. Myslím si, že sme tu vytvorili dobrú atmosféru počas všetkých ročníkov. Sme malá obec, ale s veľkou históriou, na čo sme pyšní,“ podotkol starosta.

Na podujatí bola aj predsedníčka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Daniela Chrančoková. „Dovoľte mi zložiť poklonu organizátorom za vytvorenie takejto prekrásnej atmosféry a takéhoto nádherného podujatia, ktoré jednak približuje históriu našich predkov, ale paralelne vyzdvihuje obrovské a neoceniteľné bohatstvo tohto regiónu aj v podobe týchto prekrásnych chrámov,“ povedala.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross