No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRASKOVO: Májový stredoveký festival presunuli na začiatok septembra

Rytieri, janičiari, sokoliari, lukostrelci, stredoveká hudba, tanec, ale aj dobová kuchyňa. Toto a mnoho ďalšieho ste mohli vidieť uplynulý máj pri obci Kraskovo na nultom ročníku stredovekého festivalu s názvom Z histórie Malohontu. Do stredovekých čias sme sa mali preniesť aj tento rok, v tomto čase. Pandémia koronavírusu si ale nevyberá a tak prvý ročník festivalu museli organizátori zrušiť. Dobrou správou však je, že ho presunuli na september tohto roka. Informovala o tom Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.

V poradí prvý ročník sa mal uskutočniť už túto sobotu, 23. mája. „Súčasná situácia nám v plánovanom termíne nedovoľuje tento jedinečný festival realizovať, ale budete ho môcť navštíviť v prvú septembrovú sobotu 2020, za podmienok, ktoré budú platiť v danom termíne,“ uviedla Zvarová na sociálnej sieti. Ako dodala, verí, že i tento si budeme môcť vychutnať dávnu históriu a spoznať sakrálnu pamiatku Gotický kostol v Kraskove.Dovtedy si pripomeňme aký bol nultý ročník tohto podujatia. Ako vtedy uviedol pre Rimava.sk dramaturg podujatia Viktor Brádňanský, program pozostával z dvoch častí. „Jedna bola tá komornejšia, ktorá sa odohrávala v gotickom kostole a tá druhá časť bola v jeho okolí. V kostolíku prebiehali odborné prednášky o gotických kostoloch v Malohonte ako aj o prednáška o hudbe v gotike. Nechýbali šermiarske vystúpenia, ukážka výcviku janičiarskej jednotky, sokoliari, tance ľudovej gotiky, divadlo a koncert,“ priblížil.

Zmyslom podujatia bolo spropagovať Gotickú cestu a gotické kostolíky v Malohonte

Podľa Brádňanského na propagáciu regiónu a jeho historických pamiatok zvolili formu living history (živá história, pozn. red.), kde sa prezentovali rôzne historické spolky, ktoré predstavujú dobový život, jarmok, kuchyňu či šermiarov. Návštevníci na vlastné oči zažili ukážku výcviku obávanej profesionálnej vojenskej jednotky janičiarov. Taktiež si mohli pochutnať na dobovej kuchyni zo 17. storočia a v neposlednom rade ste si mohli užiť aj vystúpenie s pútavým výkladom sokoliarstva Kanát z Mojína. Nechýbal však ani stredoveký jarmok.

Pozrite si fotogalériu z nultého ročníka stredovekého festivalu Z histórie Malohontu

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross