No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRASKOVO: Zvonica a kostolík už majú novú strechu, na hradbovom múre majú ešte resty

perex-kostolGotický kostolík ako aj renesančná drevená zvonica v Kraskove, okres Rimavská Sobota, sa už môžu pýšiť novou strechou. Avšak na hradbovom múre, ktorý je taktiež národnou kultúrnou pamiatkou, majú resty. Rimava.sk o tom informoval zborový dozorca v Kraskove Ján Benda.Ako uviedol dotácie Ministerstva kultúry SR, vo výške viac ako 11 tis. eur na rekonštrukciu zvonice a múra nepostačovali na jeho kompletné dokončenie. „Kostol aj zvonica sú prekryté, ale múr je iba do polovice dokončený. Preto sme znova požiadali o príspevok,“ doplnil Benda, podľa ktorého by na dokončenie novej strechy múra postačovalo približne 3 tis. eur. Podľa jeho slov ak by príspevok nedostali, rekonštrukciu dofinancujú z vlastných zdrojov. „Aby to už bolo kompletne spravené,“ dodal.

Práce na oboch objektoch mala na starosti firma Tatranský Šindeľ. Evanjelický cirkevný zbor sa na výmene podieľal piatimi percentami.

Renesančná drevená zvonica, hradbový múr ako aj kostol v Kraskove sú národnými kultúrnymi pamiatkami, ktoré sú súčasťou Gotickej cesty. Kostol pochádza z konca 13. storočia a ide o starobylý ranogotický evanjelický jednoloďový kostol s románskymi prvkami. Stavba vznikla na mieste staršieho kostola, ktorého základy objavili počas archeologického prieskumu v roku 1983. Mimoriadne rozsiahlu a komplexnú maliarsku výzdobu realizovali dve maliarske dielne v časovom rozpätí šesťdesiatych až osemdesiatych rokov 14. storočia.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Maťo Krivulka


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross