No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁSNA HÔRKA: Niektoré zničené predmety sa nikdy nepodarí nahradiť

požiar na Krásnej HôrkeViac ako 1,17 milióna eur stála do začiatku marca rekonštrukcia požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka. Hrad, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a je v správe Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Betliar, ľahol popolom počas posledných parlamentných volieb 10. marca 2012. Dva roky od ničivého požiaru sa náklady na celkovú obnovu hradu nedajú presne vyčísliť. Dôvodom je náročnosť nielen stavebnej, ale aj pamiatkovej obnovy a reštaurovanie zbierkových predmetov poškodených požiarom. Ako ďalej informovala hovorkyňa SNM Silvia Turnerová, "v čase požiaru bolo v národnej kultúrnej pamiatke hrad Krásna Hôrka umiestnených 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky".  Poškodené predmety ošetrujú, nie vždy sa to však podarí. Napríklad z niektorých cínových nádob, podobne ako zo zvonov, zostala len amorfná hmota. Tieto predmety budú v nových hradných expozíciách nahradené svojimi časovými súputníkmi, niektoré sa však nepodarí nahradiť vôbec.

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka je rozdelená na tri etapy. Prvá etapa obnovy hradu nazvaná "Dočasné prestrešenie a lešenie" by mala byť ukončená 31. mája. Súčasťou tejto etapy je domurovanie poškodených korún murív a uloženie spodného nosného trámového roštu. Podľa požiadaviek pamiatkarov sa pri obnove hradu používajú tradičné materiály, konkrétne vápenná malta na murovanie. Pre kvalitné zrenie malty je však potrebné, aby počas dňa aj v noci neklesla teplota pod 5 °C minimálne 90 dní. Preto sa murárske práce počas zimy zastavili a pokračovať budú na jar. Na hrade sa však robia práce s drevenými konštrukciami a súbežne sa robí architektonicko-historický prieskum ďalších častí hradu.

Práce na druhej etape obnovy nazvanej "Trvalé krovy a strechy" sú naplánované na tento rok.  Na tretiu etapu "Ostatné konštrukcie a médiá" pokračuje architektonicko-historický prieskum objektov a zároveň sa vypracováva projektová dokumentácia.

Do 7. marca sa na rekonštrukciu použilo 1 173 478 eur. "Rokovania s poisťovňou nie sú ukončené, na účet SNM previedla poisťovňa Generali po požiari 2 mil. eur, z ktorých sú hradené doterajšie náklady na obnovu," informovalo ďalej SNM. Národné múzeum vyhlásilo na obnovu Krásnej Hôrky verejnú zbierku, do 7. marca sa v nej vyzbieralo vyše 172 tisíc eur. Tieto peniaze SNM využije na zreštaurovanie časti poškodených zbierkových predmetov a hradnej kaplnky.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade.

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross