No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal

Slovenské národné múzeum je od augusta pripravené na zastrešenie hradu Krásna Hôrka. Pre ďalšie odvolanie neúspešného uchádzača vo verejnom obstarávaní hrad na začiatok rekonštrukcie opäť čaká. "Neúspešný uchádzač vo verejnom obstarávaní na sanáciu hradu Krásna Hôrka využil 10-dňovú revíznu lehotu a v pondelok, 24. septembra, sa odvolal proti rozhodnutiu výberovej komisie a požiadal o prešetrenie Úrad pre verejné obstarávanie", uviedol pre SITA Artur Šturmankin, hovorca Slovenského národného múzea (SNM), ktoré má hrad v správe. Ďalší postup je tak podľa SNM už v rukách Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý má zo zákona 30-dňovú lehotu na vydanie záväzného rozhodnutia.

Verejné obstarávanie sa začalo v júli

Pôvodný predpoklad bol, že koncom júla bude stavenisko odovzdané a začnú sa práce. Stavenisko je už od 1. augusta kompletne pripravené na začiatok rekonštrukcie, vrátane projektovej dokumentácie schválenej pamiatkarmi a stavebného povolenia, píše sa v tlačovej správe SNM.

Verejné obstarávanie sa začalo v polovici júla. Dovtedy sa pracovalo na projektovej dokumentácii na obnovu vyhoreného hradu. Ponuky od uchádzačov prišli začiatkom augusta, komisia rozhodla a vybrala víťaza. V zákonnej lehote sa jeden z neúspešných uchádzačov odvolal voči rozhodnutiu a žiadal o nápravu vo verejnom obstarávaní. Začatie prác sa tak oddialilo. Múzeum uchádzačovi odpovedalo, ten však 24. septembra využil svoje právo odvolať sa na Úrad pre verejné obstarávanie, informovala agentúra SITA.

Na novú strechu použijú viedenskú škridlu

Požiar na hrade Krásna Hôrka vypukol v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca. SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety a provizórne zakrylo otvorené časti hradu. Zámer obnovy hradu schválil Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice 18. mája. Nové strechy na strednom a dolnom hrade budú na základe rozhodnutia pamiatkarov replikami zhoreného krovu a krytinou bude pálená viedenská škridla. To, akú strechu bude mať horný hrad, určia dodatočne výsledky historického a pamiatkového výskumu. Na hrad sa po požiari tiež zaviedla elektrická prípojka, ktorá nahradila dočasný benzínový agregát. Namontovali bleskozvod, vyrúbali dreviny a dočistili hradné bralo.

Odhad celkových škôd dosahuje približne sedem až sedem a pol milióna eur. Nepriaznivé počasie môže spôsobiť ďalšie škody, čím by vznikli nové náklady na opravu. Poisťovňa však môže kryť len vzniknutú škodu, to znamená náklady na obnovenie hradu do pôvodného stavu, ktorý bol zdokumentovaný v čase vzniku poistnej udalosti, nie obnovy nad rámec pôvodného stavu pred požiarom, informovala 10. septembra hovorkyňa poisťovne Generali Slovensko.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. V apríli roku 2011 bol hrad zrekonštruovaný.

[nggallery id=819].

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross