No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁTKE SPRÁVY: Otvárajú sa múzeá, v Tisovci si vyskúšali zber kuchynského odpadu

Dnešné Krátke správy na Rimava.sk o otvorení múzeí v R. Sobote a Betliari, skúšobnom zbere kuchynského odpadu a požičiavaní e-bikov v Tisovci, ako aj o prevzatí Zberných surovín mestom Hnúšťa. Dozviete sa tiež o službe pre nepočujúcich a cintoríne zvieratiek v Lučenci, službe SMS hlásnik v Poltári a novej expozícii v Baníckom múzeu Rožňava. V článku je i vložené video skupiny Massriot, naspievané v maďarčine s názvom "Minden Jó Lesz".

RIMAVSKÁ SOBOTA - Gemersko-malohontské múzeum v R. Sobote opäť otvára svoje brány. Ako inštitúcia informovala v tlačovej správe, pre pandemické opatrenia bolo GMM zavreté 122 dní (od 19. decembra).

"V tomto období múzeum vyvíjalo zvýšenú prezentačnú aktivitu na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, kde sprístupňovalo zbierkové predmety i výsledky vedecko-výskumnej činnosti," uviedla lektorka a PR referentka GMM Martina Oštrom Mareková.

Článok pokračuje pod reklamou



Vstup do múzea bude povolený len s negatívnym testom na Covid-19 nie starším ako 7 dní (okrem výnimiek uvedených vo Vyhláške ÚVZ SR zo dňa 8. apríla 2021) a s použitím ochrany horných dýchacích ciest respirátorom FFP2 alebo KN95.

Pri vstupe bude potrebné si dezinfikovať ruky pripraveným dezinfekčným prostriedkom. Počet návštevníkov vo výstavných a expozičných priestoroch v jednom okamihu bude limitovaný na jedného návštevníka na 15 metrov štvorcových.

BETLIAR - V súvislosti so zlepšovaním sa pandemickej situácie bude otvorené aj Múzeum Betliar. Podľa informácií od Zuzany Vášáryovej zo Slovenského národného múzea otvoria túto inštitúciu 20. apríla.

"Na základe rozhodnutia vlády budú v prvej fáze povolené len individuálne prehliadky, jeden návštevník na 15 metrov štvorcovej plochy, s negatívnym AG testom, nie starším ako 7 dní a s respirátorom," konkretizovala Vášáryová.

TISOVEC - Samospráva mesta na severe Rimavskosobotského okresu si pilotne vyskúšala zber kuchynského odpadu v troch bytovkách. Ako na marcovom zasadnutí tisovského mestského zastupiteľstva priblížila primátorka Irena Milecová, počas troch týždňov zberu sa im v spomínaných troch bytovkách podarilo vyzbierať 1050 kilogramov takéhoto odpadu.

"V podstate bude už od 1. júla 2021 povinnosť miest pristúpiť k celoplošnému zberu tohto odpadu hlavne v bytových domoch, takže preto sme vyčlenili aj finančné prostriedky na nákup potrebných zberných nádob," vysvetlila primátorka.

Článok pokračuje pod reklamou



TISOVEC - Od 17. apríla 2021 si je možné opäť zapožičať v Tisovci elektrické bicykle. Novou podmienkou je osobné prebratie a odovzdanie bicyklov výhradne osobám starším ako 18 rokov.

"Spoznajte nádherné okolie Tisovca na našich e-bikoch. Objednávky na čísle 0902 255 663. No a aby ste si ľahšie vybrali svoju trasu, máme pre vás nové Turistické a cykloturistické mapy Gemera-Malohontu. Samozrejme, zdarma," uvádza mesto na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

HNÚŠŤA - Zberné suroviny v meste Hnúšťa prevezme samospráva, informoval na Facebooku primátor Roman Lebeda.

"Mesto sa po rokovaní s firmou rozhodlo areál si prenajať a prevádzkovať Zberné suroviny, aby sme túto službu našim občanom poskytli. Zároveň je železo dôležitým artiklom pri zvyšovaní percenta separácie v meste," uviedol Lebeda.

Prevádzku samospráva avizuje otvoriť hneď po zariadení všetkých povolení, zrejme na prelome mesiacov jún a júl.

LUČENEC - Samospráva tohto novohradského mesta zavádza novú službu pre nepočujúcich. Občanom so sluchovým hendikepom pri návšteve Mestského úradu v Lučenci pomôže pri komunikácii online tlmočník.

"Spojenie s tlmočníkom do posunkového jazyka je možné nadviazať jednoducho a rýchlo, a to prostredníctvom tabletu s aplikáciami DEAFCOM a TRANSKRIPT. Tablet je k dispozícii v Kancelárii prvého kontaktu mestského úradu," konkretizovalo mesto.

Aplikácia umožňuje obslúžiť klientov aj na diaľku prostredníctvom infolinky (volanie na špeciálne telefónne číslo), služba je k dispozícii na internetovej stránke mesta Lučenec.

Článok pokračuje pod reklamou



LUČENEC - Metropola Novohradu má verejný cintorín pre spoločenské zvieratá. Ako samospráva informuje na svojej oficiálnej facebookovej stránke, túto iniciatívu súkromného podnikateľa podporila pred siedmimi rokmi a v roku 2014 bol cintorín otvorený.

"Obyvatelia mesta tak dostali možnosť rozlúčiť sa so svojimi domácimi priateľmi na dôstojnom mieste bez toho, aby porušili zákon. Mesto tým získalo bezproblémové odstraňovanie zvierat usmrtených na mestských komunikáciách, ale aj spoločenských zvierat neznámych majiteľov, ktoré nie je možné umiestniť v karanténe," dodáva samospráva.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3898434096890673&id=393563360711115

POLTÁR - Samospráva od apríla spúšťa novú službu SMS hlásnik. Informuje o nej vo svojich novinách Poltársky občasník s tým, že jej prostredníctvom dostanú občania dôležité informácie okamžite do mobilu formou bezplatnej esemesky.

"Medzi hlavné výhody SMS hlásnika patrí, že občan je informovaný, aj keď sa nachádza mimo mesta, a taktiež aj keď nie je k dispozícii pripojenie na internet, čo využijú najmä starší občania," zdôvodnilo mesto.

ROŽŇAVA - Banícke múzeum v Rožňave pripravilo pre návštevníkov novú atrakciu. Vďaka výzve Košického samosprávneho kraja (KSK) sa v ňom podarilo rozšíriť  zážitkové centrum SENTINEL o nový prehliadkový okruh ,,Banská doprava".

„Po vjazde vláčika do štôlne sa návštevníci ocitnú v tme, a to priamo sediac v jeho vagónoch, tak, ako sa presúvali aj kedysi samotní baníci. Po zastavení na konci trasy sa návštevníkom naskytne pohľad do chodby štôlne, kde bude za zvuku strojov prebiehať čulý pracovný ruch,“ informoval riaditeľ múzea Pavol Lackanič. Viac informácií je na webe KSK.

ROŽŇAVA - Skupina Massriot si pre svojich fanúšikov pripravila prekvapenie v podobe maďarskej verzie ich piesne "Bude to fajn". Skladba má príznačný názov "Minden Jó Lesz", teda v preklade "všetko bude dobré" alebo aj "bude to fajn".

Okrem jazyka sa v skladbe menili aj nástroje - banjo nahradil cimbal, pribudol kontrabas aj akordeón. "Chceli sme poukázať aj na to, že práve tieto nástroje sú v modernej pop-music krásne využiteľné, ale hlavným dôvodom bolo priblížiť naše posolstvo práve maďarskej menšine,“ vyjadril sa Robo Šimko, spevák skupiny Massriot.

Projekt Massriot – Minden Jó Lesz je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross