No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRUHÁČ: Buď súčasťou rozhodnutí vo svojom meste

4. septembra 2019 |  | 

OZ Naša Sobota, v rámci projektu Re-Start, spúšťa sériu verejných diskusií prvou témou Buď súčasťou rozhodnutí. Chcete vedieť, ako sa dá zapojiť do rozvoja mesta a urobiť z neho lepšie miesto pre život? Príďte na verejnú diskusiu v pondelok 9. septembra 2019 o 17:00 hod do priestorov Kruháč-a, kde zistíte, aké sú možnosti zapojenia sa do rozhodovania a ako aj vy môžete prispieť k rozkvetu svojej komunity. Neviete, čo je participatívny rozpočet? Nevadí, porozprávame sa na to so zaujímavými hosťami:

Miroslav Šimkovič
„Som psychológ, ktorý sa zaujíma o sociálny aktivizmus a ideu hlbokej demokracie, rozpracovanú americkým psychoterapeutom Dr. Arnoldom Mindellom. V r. 2013 som sa začal hlbšie zaujímať o participatívny rozpočet, ako nástroj slúžiaci občanom k správe časti verejných financií. V spolupráci s aktivistami bratislavského občianskeho združenia Utopia a aktivistami z Banskej Bystrice som sa podieľal na zavedení participatívneho rozpočtu v Banskej Bystrici. Päť rokov som aktívne pôsobil ako člen Koordinačnej rady participatívneho rozpočtu v BB. Od r. 2015 som tiež predsedom správnej rady neziskovej organizácie Interaktívna škola urbanizmu a územného plánovania, ktorá sa zameriava o.i. na vzdelávanie verejnosti o participatívnych metódach plánovania mestského prostredia.”

Richard Petro a Štefan Černák
„Naše občianske združenie (OZ Otvor dvor) sa angažuje ohľadne Participatívneho rozpočtu pre Rožňavu od jeho úplného začiatku. Spolu sme tvorili podobu základných dokumentov, nastavení a od minuloročného nultého ročníka naprieč práve prebiehajúcim prvým ročníkom sa aktívne zapájame pri jeho tvorbe. Moderujeme diskusné fóra s občanmi, stretávame sa so zástupcami mesta. Pokúšame sa vniesť do toho náš aktívny občiansky pohľad či zápal pre vec. Naše občianske združenie navyše už dva roky pretvára budovu bývalého františkánskeho kláštora v centre Rožňavy na Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, kde práve občiansky aktivizmus a participácia predstavujú jeden z pilierov tohto vznikajúceho projektu. V októbri v ňom otvoríme regionálne co-workingové centrum, kde sa naše doterajšie aktivity spojené s občianskou participáciou ešte viac rozprúdia. Jednako smerom von do celého "občianskeho" Gemera, ale aj smerom do hĺbky. Veľmi by sme chceli, aby sa stal aj miestom, kde podnietime miestnu šikovnú omlaď viac participovať na fungovaní občianskej spoločnosti alebo aspoň im pomôžeme pretavovať ich sny na skutočnosť."

Hana Kasová
„Piaty rok (druhé volebné obdobie) som poslankyňou MsZ v Banskej Bystrici. Ako architekt urbanista a teda tvorivý človek, kde sa pohnem, moja hlava plánuje a mení okolité prostredie k lepšiemu. Uvedomujem si dôležitosť zapojenia užívateľov daného prostredia = občanov do plánovania jeho finálneho vzhľadu a spôsobe jeho využitia. Participatívny rozpočet (PR) vnímam ako jeden zo spôsobov zapojenia ľudí do procesu zmeny svojho okolia. V Banskej Bystrici funguje PR od r. 2014. Je dôležitý pre prehĺbenie miestnej demokracie a posilnenie rozpočtovej zodpovednosti obyvateľov mesta. PR je jediný nástroj, v ktorom o použití verejných zdrojov rozhodujú občania hlasovaním. Tí by mali zvážiť kvalitu predložených projektov, ich dosah pre obyvateľov mesta, návštevníkov, študentov … a potom svojim hlasom podporiť tie najkvalitnejšie. Ako poslanec MsZ a architekt som sa po oslovení aktívnymi komunitami niekoľkokrát zapojila do prípravy viacerých projektov a tiež pomáhala pri ich realizácii. Výsledkom PR sú nové oddychové zóny na sídliskách plánované "zdola" na základe potrieb miestnej komunity, rekonštruované športové plochy, vybudovaná komunitná obývačka a bylinková záhrada … zlepšenie komunikácie a vzťahu medzi občanmi, mestom a odbornými inštitúciami mesta. Nie všetky projekty však boli "vzorovým" využitím verejných zdrojov. Ale presne o to v procese PR ide, zvážiť kvalitu projektu kým mu dám svoj hlas a tým prevziať zodpovednosť za použitie verejných zdrojov.”

Zdroj: Co-working & Start Up Center Kruháč Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross