No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kruhová križovatka na Sobôtke sa stáva realitou. Viete, ako ju bezpečne používať?

21. januára 2024 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Rimavská Sobota sa čoskoro dočká kruhového objazdu na Sobôtke. Práce na najfrekventovanejšej križovatke v meste začali v septembri a "kruháč" dostáva reálne kontúry. Viete ako po ňom jazdiť správne a bezpečne?

Kruhový objazd, aký vzniká na Sobôtke, sa oficiálne nazýva turbo-okružná križovatka, ale môžete sa stretnúť aj s názvom turbo kruhový objazd. Na Slovensku nájdete podobný aj v Žiline, Trenčíne, pri Triblavine a okrem rimavskosobotského sa momentálne pracuje na podobnom aj v Nitre. Viete prečo existujú a ako ich bezpečne používať?

Článok pokračuje pod reklamou


Návod na bezpečné a správne používanie turbo-okružnej križovatky spracoval portál topspeed.sk a hoci kruhový objazd vyzerá na prvý pohľad komplikovane, vznikol práve preto, aby zjednodušil používanie kruhových objazdov s viacerými jazdnými pruhmi a predovšetkým zvýšil bezpečnosť premávky.

Foto ilustračná, Zdroj: Topspeed.sk

Podstata návrhu turbo-okruhu spočíva v tom, že znižuje interakciu medzi vozidlami a zároveň tým redukuje celkový počet kolíznych bodov. Ak ide o kruhový objazd so štyrmi dvojprúdovými vetvami, podľa štúdie sa obmedzí počet kolíznych miest z 24 na 14, v skutočnosti je však rozdiel ešte väčší, pretože na bežnom viacprúdovom kruhovom objazde môžu autá do seba teoreticky vraziť bokom kdekoľvek po obvode, nielen v mieste kríženia.

Aj v tomto prípade platí, že automobily idúce po kruhovom objazde majú obvykle prednosť pred vozidlami, ktoré naň vstupujú. Vždy sa ale pre istotu riaďte značkami na konkrétnom mieste a pozor na výnimku s priebežným pruhom. Dôležité je mať jasne premyslený smer cesty ešte pred použitím turbo kruhového objazdu, takže je potrebné vopred si vybrať príslušný jazdný pruh.

V tomto vodičom pomáha vodorovné i zvislé dopravné značenie použité s dostatočným predstihom pred inkriminovaným miestom. Dôvodom je fakt, že výber pruhu potom rozhoduje o tom, ktoré konkrétne výjazdy budete môcť použiť.

Návod na jazdu cez turbo-okružnú križovatku nájdete aj vo videu:


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross