No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Divadlo a deti: Rim. Sobota bude hosťovať celoštátny festival, pripravené sú aj predstavenia pre verejnosť

31. mája 2022 | |  | 

Celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote.

Festival DIVADLO A DETI nadväzuje na 29. ročnú tradíciu celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky s rovnomenným názvom. Poslaním festivalu je podpora záujmu o divadelnú tvorbu pre deti, prezentácia a stretnutie tvorcov v tejto oblasti, vzdelávanie a výmena skúseností umelecko-pedagogického vedenia súborov a podpora stretávania sa neprofesionálnych tvorcov s profesionálnymi divadelníkmi.

Článok pokračuje pod reklamou


Počas dvoch júnových dní (2. – 3. 6. 2022) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 80 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje inscenácie pred detským publikom i porotou. Na festivale po dvojročnej pauze spôsobenej pandémiou privítame 6 súťažiacich kolektívov, z toho dva sú priamo z Rimavskej Soboty:

  • Sociálne divadlo Hopi hope, Košice: CISÁROVE NOVÉ ŠATY
  • Bábkarský súbor dospelých BADIDO pri MsKS, Rimavská Sobota: BONI A ČIERNY SNEHULIAK
  • DS Zrkadlo, Kremnica: NEMÁM RÁD ARISTOKRATKY
  • Ochotnícke divadlo 3GD, Závažná Poruba: LOMIDREVO
  • Divadlo ALTERNA pri ZUŠ, Rimavská Sobota: HRIEŠNA KOPA
  • Divadlo Ľahostajňa, Bratislava: NAJVÄČŠIE CIGÁNSTVO

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota a svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené zo žiakov dramatického odboru ZUŠ v Rimavskej Sobote. Víťazný kolektív získa nomináciu na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla Scénickú žatvu v Martine a na multižánrový festival TVOR•BA v Bratislave.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre účastníkov festivalu pripravili aj zaujímavé divadelné workshopy, ktoré bude viesť pedagogička a lektorka dramatickej výchovy Mgr. art. et BcA. Veronika Kořínková.

Dôležitou súčasťou festivalu Divadlo a deti, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií na rozborových seminároch.

Spestrením programovej ponuky sú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel pre verejnosť na Nádvorí Čierny orol. Vo štvrtok, 2. 6. 2022 o 17.00 hod. festival privíta bratislavské NevaDIvadlo s autorskou rozprávkou Cestoviny s vajcom,  ktorá vznikla na motívy obľúbeného príbehu o vajci, ktoré išlo na vandrovku. V piatok, 3. 6. o 17.00 hod. sa deťom predstaví Divadlo ZkuFraVon z Bratislavy so svojou najnovšou inscenáciou Stvorenie sveta. Vo štvrtok, 2. 6. o 20.00 hod. v bábkovej sále Domu kultúry sa predstaví  dospelému divákovi a účastníkom prehliadky interaktívne predstavenie DON KYCHOT inšpirované známym románom v podaní Potulného dividla J+T z Medzibrodu.

Všetky predstavenia v rámci festivalu sú bezplatne prístupné verejnosti.

Hlavným organizátorom festivalu je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote a odborným garantom je Národné osvetové centrum. Projekt  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom festivalu.

Ďalšie informácie o festivale Divadlo a deti nájdete na tomto a tomto odkaze.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross