No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri Tisovci otvorili novú náučnú lokalitu zameranú na dejiny Slovenského národného povstania

Zdroj: OOCR Gemer

TISOVEC - Na okraji Národného parku Muránska planina v horskom sedle Dielik, ktoré sa nachádza medzi mestom Tisovec a obcou Muráň, otvorili novú tematickú náučnú lokalitu.

Samotné sedlo Dielik ponúka výhľad do okolitej krajiny, ako aj odpočívadlo pre návštevníkov. Okolie Dieliku bolo miesto, ktoré v časoch SNP využili povstaleckí vojaci a vytvorili v jeho okolí obrannú líniu pre prípadné zastavenie postupu nemeckej armády.

Článok pokračuje pod reklamou


"Okrem nádhernej prírody sa na danom mieste nachádza významné pamätné miesto, ktoré odkazuje na slávne dejiny nášho národa. Lokalita Dielik slúžila dlhé roky ako miesto, kde sa pravidelne stretávali pamätníci a účastníci odboja, aby si každoročne pripomenuli svojich padlých kamarátov a príbuzných. S postupom času nás naši hrdinovia opustili a miesta zasiahol smútok v podobe postupného zabúdania," uviedol autor myšlienky a projektu Viktor Brádňanský z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer.

Pokračoval s tým, že aj preto sa dobrovoľníci z Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice rozhodli, že bojisku Dielik znovu vrátia pietny charakter a na tomto mieste vytvoria náučnú lokalitu zameranú na dejiny Slovenského národného povstania.

"Prvé prípravné práce tohto unikátneho projektu začali na jar roku 2020, kedy iniciátori projektu z OOCR GEMER a Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice, pozvali zástupcov Národného parku Muránska planina, mesta Tisovec a obce Muráň k prehliadke lokality a predstaveniu projektu. Po získaní potrebných povolení sa začali prvé práce na jeseň 2020. Celá zákopová línia, ako aj bunker, boli ručne vykopané členmi klubu," priblížil Brádňanský.

Vysvetlil, že v lete v roku 2021 sa do zákopov montovala výdreva a koncom augusta v tom istom roku sa na tom mieste konali regionálne oslavy SNP spojené s historickou ukážkou bojov. Podľa slov Brádňanského, celý projekt vznikol ako jedna zo zastávok tematickej regionálnej trasy Cesty SNP Gemerom-malohontom, na ktorej je možné nájsť niekoľko podobných miest, ktoré majú v pláne do budúcnosti zveľaďovať a vytvoriť jeden komplexný príbeh SNP v regióne.

"Veríme, že Náučná lokalita SNP – Bojisko Dielik bude slúžiť domácim, ako aj zahraničným turistom, na pietne podujatia k výročiam SNP, ako produkt cestovného ruchu v rámci Cesty SNP Gemerom-Malohontom, či edukačná pomôcka v prírode určená pre školské výlety. V neposlednom rade však na večnú pamiatku účastníkom Slovenského národného povstania.“

Článok pokračuje pod reklamou


Tento projekt finančne podporila Rozvojová agentúra BBSK cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Gemer v sume 5 400 eur. "Náučná lokalita SNP - Bojisko Dielik prevedie po miestach bojov pešieho práporu Prvosienka z Tisovca, ktorý tu dňa 21. 10. 1944 zviedol ťažké boje proti postupujúcej nemeckej Kampfgruppe Schäfer."

Tento boj si vyžiadal obete na obidvoch stranách a jeho detailný priebeh, ako aj to čo mu predchádzalo, sa návštevníci dozvedia na štyroch informačných tabuliach. Texty sú doplnené o priame svedectvá účastníkov bojov z radov pešieho práporu Prvosienka.

Celkovú atmosféru dotvára obnovená, vyše 100 metrov dlhá, zákopová línia a veliteľská zemľanka, ktorú si návštevníci môžu prejsť a vcítiť sa do ťažkej situácie našich predkov. Náučná lokalita SNP – Bojisko Dielik je k dispozícii návštevníkom kedykoľvek, začína sa pri pomníku padlých hrdinov SNP na Dieliku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross