No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri vrbovskom Betleheme sa stretnú koledníci

21. novembra 2016 |  | | | |

betlehem-vrbovcePri jednom z najväčších vyrezávaných Beltehemov na Slovensku, ktorý je vo Vrbovciach neďaleko Rimavskej Soboty, sa stretnú folkloristi, koledníci. "Týmto  podujatím DFS Lieskovček a jeho hostia vzdávajú úctu životu a dielu nášho zosnulého rodáka, ľudového rezbára Dušana Šarkana," priblížila pre Rimava.sk vedúca DFS Lieskovček Jaroslava Lajgútová z CVČ Relax v Rimavskej Sobote. Ako ďalej spomenula, pri drevenom betleheme na dvore u pani Ľubici Šarkanovej vo Vrbovciach sa stretnú už po siedmy krát. Autorom Betlehema je ľudový umelec Dušan Šarkan, ktorý zomrel v roku 2014.

Podujatie bude v piatok, 16. decembra o 16.00 hod., ukážkou betlehemskej hry, kolied a vinšov. Predstaví sa na ňom detský folklórny súbor Lieskovček, ukážku hry na pastierske hudobné nástroje predvedie Milan Katreniak.

Dušan Šarkan sa práci s drevom venoval viac ako tridsať rokov. Okrem dreveného betlehemu v nadživotnej veľkosti, ktorý niekoľko rokov zdobí jeho dvor vo Vrbovciach a vidieť ho aj z cesty, bol umelecký rezbár autorom mnohých drevených sôch v Drienčanoch ako aj vierozvestcov na najprestížnejšom celoslovenskom folklórnom festivale Východná.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross