No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu sa môžete vrátiť do minulosti aj vďaka virtuálnej realite

25. marca 2023 | | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravilo pre verejnosť i školské skupiny zážitkovú prehliadku stálej vlastivednej expozície múzea s využitím virtuálnej reality pod názvom Návrat do minulosti.

Moderným spôsobom budú návštevníkom priblížené dejiny múzea od jeho založenia v roku 1882 do sprístupnenia prvej stálej expozície v roku 1913. Prehliadky sú naplánované počas mesiacov marec až jún 2023. Prvá zážitková prehliadka pre verejnosť sa uskutoční už najbližší utorok.

Článok pokračuje pod reklamou


„V Rimavskej Sobote, a vôbec prvýkrát v regióne Gemer-Malohont, vzniká zážitková prehliadka expozície, ktorá bude využívať virtuálnu realitu a návštevníkovi priblíži históriu založenia župného múzea a najmä vznik prvej stálej expozície v roku 1913, ktorá kontinuálne už 110 rokov prezentuje kultúrne i prírodné bohatstvo regiónu Gemer-Malohont,“ povedala Éva Kerényi, historička múzea.  

Virtuálna prehliadka má byť obohatením prehliadky stálej vlastivednej expozície múzea so zreteľom na založenie múzea, osobnosť prvého riaditeľa a zakladateľa múzea, ako aj na okolie múzea, na Námestie Mihálya Tompu, kde sa budova Gemersko-malohontského múzea nachádza. „Počas prehliadky sa návštevník prenesie späť v čase, aby sa stal súčasťou udalostí, ktoré určujú históriu regiónu Gemer-Malohont. Vďaka úžasnému vizuálnemu obsahu návštevník môže zažiť netradičný zážitok," doplnila Martina Oštrom Mareková, lektorka múzea.

Zážitková prehliadka múzea s využitím okuliarov pre virtuálnu realitu vznikla v rámci projektu - Návrat do minulosti - zážitková expozícia novej generácie (virtuálna realita), ktorý finančne podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu. V rámci projektu bolo zabezpečené graficko-technické riešenie virtuálnej reality a nákup jedného kusu okuliarov pre virtuálnu realitu. Nákup ďalších štyroch kusov okuliarov pre virtuálnu realitu finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

Článok pokračuje pod reklamou


Prvá zážitková prehliadka pre verejnosť sa uskutoční 28. marca o 15.00 hod. (v maďarskom jazyku) a o 16.00 hod. (v slovenskom jazyku).

Školy sa môžu prihlásiť 28. marca v čase o 9.00 hod. a 10.30 hod. Kapacita prehliadky je obmedzená, preto je potrebné účasť nahlásiť vopred na 047/5632741 alebo [email protected].


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross