No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kúpa vianočného stromčeka vo Vyšnej Pokoradzi môže byť zážitkom pre celú rodinu

RIMAVSKÁ SOBOTA – Radovan Slocík je v okolí Rimavskej Soboty jediným lokálnym pestovateľom vianočných stromčekov. Vybrať si ten pravý do vašej domácnosti a sami si ho dokonca aj odrezať, môžete vo Vyšnej Pokoradzi aj vy.

Pre šikovného záhradníka je jeho povolanie obrovskou vášňou. K pestovaniu vianočných stromčekov sa dostal počas vysokej školy. "Počas štúdia na záhradníckej fakulte v Nitre sme hľadali vianočný stromček a keď sme chodili po meste a videl som stromčeky, ktoré sú v ponuke, boli pekné, ale podľa mňa veľmi drahé. Vždy ma tie vysoké ceny hnevali, boli z dovozu a mrzelo ma, prečo dovážame stromčeky zo zahraničia a nie sú od lokálnych pestovateľov. Bolo to z môjho pohľadu obrovské mrhanie financií aj energie," uviedol Slocík pre portál Rimava.sk. Po ukončení školy sa tak začal okrem iného venovať pestovaniu okrasných drevín a realizácii záhrad. Do pripravenej pôdy vysadil aj dvojročné sadenice vianočných stromčekov. 

"Pripravil som plochu, nakúpil som sadeničky z lesnej škôlky, tie sme vysadili a začali sme sa o ne starať. Bolo s tým kvantum práce, tie stromy majú momentálne takmer 10 rokov," prezradil. V čarovnom prostredí vo Vyšnej Pokoradzi má v ponuke jedličku normandskú, smrek modrý, smrek obyčajný a smrek balkánsky. "Ľudia sa ma často pýtajú aj na borovice, no tie sú podľa mňa vhodnejšie do sadovníckej tvorby" dodal Slocík, ktorý do budúcna uvažuje aj o možnosti prenájmov živých vianočných stromčekov v kvetináči.

Zdroj: Okrasné škôlky.sk

V okolí nášho mesta je Radovan Slocík jediným pestovateľom vianočných stromčekov. "Najbližší pestovateľ, o ktorom viem, je z Tisovca, realizácia takého niečoho totiž vôbec nie je jednoduchá. Všetky stromčeky potrebujú vodu a obzvlášť jedličky normandské, ktoré sa najviac pestujú v oblastiach, kde majú vlhké podmienky, takže my sme túto pôdu nahnojili štvornásobnou dávkou, aby zem bola výživná a humózna a aby dobre držala vlahu. Hneď, ako boli stromčeky vysadené do perfektne pripravenej pôdy, mali sme to šťastie, že začalo veľa pršať a nebolo veľmi horúce leto. Prvý rok výborne prežili a potom už len lepšie a lepšie rástli. Nemusel som ich takmer vôbec polievať a nechal som to na prírodu. Čím sú stromčeky väčšie, tým je to lepšie, pretože si tienia a pôda nie je taká vysušená," dodal Slocík, ktorý sa okrem starostlivosti o vianočnú plantáž venuje hlavne návrhom a realizáciám súkromných záhrad a tvorbe verejnej zelene, v ktorej, ako hovorí, máme obrovské rezervy.

Pokiaľ máte záujem o kúpu vianočného stromčeka z okolia Rimavskej Soboty, príjemné prostredie Okrasnej škôlky vo Vyšnej Pokoradzi môžete navštíviť od pondelka až do soboty od 9-tej ráno do 16-tej.

Svoj vianočný stromček si môžete vybrať podľa vlastných predstáv a dokonca si ho aj sami odrezať. Ceny rezaných stromčekov sa pohybujú od 15 do 90 eur podľa kvality dopestovanej sadenice. 

Okrasné škôlky nájdete vo Vyšnej Pokoradzi 17 v Rimavskej Sobote.
V prípade záujmu môžete Radovana Slocíka kontaktovať telefonicky na čísle 0910 985 413, alebo mailom na [email protected].

Okrasné škôlky nájdete aj na webovej stránke, Facebooku aj Instagrame.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross