No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kúpanie v bazénoch a prírodných kúpaliskách. Aké sú riziká?

Horúčavy tohto leta kulminujú a ľudia hľadajú útočisko hlavne pri vode. Málokedy si však uvedomujú, že faktorom prenosu infekčných ochorení môže byť aj voda na kúpanie. Z vody do organizmu ľudí prenikajú mikroorganizmy rôznymi cestami, napríklad prehltnutím, vdýchnutím aerosólu, cez očné spojovky a iné sliznice, cez poškodenú ale i zdravú kožu.„Pri kúpaní sa v bazénoch ide napríklad o ochorenia vírusového, bakteriálneho, hubového alebo parazitárneho pôvodu. Prejavujú sa najmä ako zápalové ochorenia kože, kožných adnexov, očí, očných spojoviek, nosohltanu, zvukovodu, močových a pohlavných orgánov. Na prenose hubových ochorení sa podieľajú aj znečistené povrchy v okolí bazénov a v sprchách. V prírodných vodách je zvyčajne nižšia teplota ako v bazénoch, preto sa v nej menej množia škodlivé mikroorganizmy, napriek tomu môže kúpanie v nekontrolovanej vode predstavovať významné zdravotné riziká,“ uviedla hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre hygienu životného prostredia a zdravia, vedúca Odboru hygieny regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Kvetoslava Koppová.

Upresňuje, že do vody, do ktorej sa dostali napríklad výlučky hlodavcov sa ľudia pri kúpaní môžu infikovať leptospirami, ktoré môžu spôsobovať ochorenia podobné chrípke, ale aj zápal mozgu, mozgových blán, pečene a obličiek. Podľa jej slov okrem mikroorganizmov sa v prírodných kúpaliskách môžu premnožiť toxické a alergizujúce cyanobaktérie, ktoré u citlivých jedincov ako sú napríklad deti môžu vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojoviek a pri prehltnutí nevoľnosť, zvracanie, hnačky a kŕče. „Označujeme ich termínom vodný kvet, čo je vlastne premnoženie a akumulácia cyanobaktérií vo forme pokrytia, alebo viditeľnej kaše, ktorú tvoria vločky alebo zhluky kolónií rozptýlené vo vodnom stĺpci, alebo nahromadené na vodnej hladine,“ priblížila. Ako doplnila, ešte väčším zdravotným rizikom pre deti môže byť hranie sa pri brehoch s nahromadenou kašou vodného kvetu, ktorá vysychá a rozprašuje sa do vzduchu. „Ak ste sa už vo vode s vodným kvetom okúpali, treba sa čo najskôr osprchovať pod prúdom čistej vody a plavky vyprať,“ avizuje Koppová,

Zodpovednosť za kvalitu vody na kúpanie a odber vzoriek vôd na vyšetrenie má prevádzkovateľ prírodných kúpalísk. Na Slovensku sa kontroluje približne 80 prírodných vodných plôch. Počet sa každoročne mení v súvislosti so stavom kúpalísk, i v závislosti od počasia, záujmu návštevníkov i prevádzkovateľov. „Osobitný štatút majú tzv. vody určené na kúpanie, ktoré sú sledované podľa Smernice EÚ. Zoznam týchto vôd sa každoročne aktualizuje, je dostupný verejnosti na pripomienkovanie na stránke ÚVZ SR,“ podotkla Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici.

A ktoré prírodné vodné plochy v Banskobystrickom regióne sú na kúpanie najvhodnejšie? Podľa Koppovej porovnať možno najmä vody určené na kúpanie, ktoré sú klasifikované na základe dlhodobého (najmenej 4 kúpacie sezóny) hodnotenia podľa symbolov EÚ a sú klasifikované ako kvalita výborná (tri hviezdičky) alebo kvality dobrá (dve hviezdičky). V rámci okresu Rimavská Sobota sú tromi hviezdičkami hodnotené lokality na Teplom Vrchu – Pláž Ormet i Pláž Drieňok. V susednom Lučeneckom okrese hodnotenie dvomi hviezdičkami, teda kvalita vody dobrá majú lokality Ružiná – pri obci Divín, Ružiná pri obci Ružiná. „Žiadna zo sledovaných vôd určených na kúpanie v Banskobystrickom kraji nie je hodnotená jednou hviezdičkou, teda kvalita dostatočná,“ uzavrela Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross