No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kurzy pracovných zručností z projektu Spájame sa pre viac príležitostí boli úspešné

Zdroj: AP BBSK

Lučenecká Agentúra práce BBSK pomáha osobám z marginalizovaných rómskych komunít pripraviť sa na podmienky trhu práce a začleniť sa do spoločnosti. Okrem individuálneho poradenstva, pomoci s vyhľadávaním voľných pracovných miest, písaním životopisov, žiadostí o prijatie do zamestnania či prípravy na pohovor, pomáha svojim klientom zvyšovať aj pracovné zručnosti.

V školiacom stredisku agentúry sa klienti učia práci s počítačom alebo si zlepšujú úroveň matematickej a čitateľskej gramotnosti.

V roku 2023 rozšírila Agentúra práce BBSK svoje služby o 3 kurzy zamerané na rozvoj pracovných zručností nízko-kvalifikovaných klientov. Jedná sa o Kurz základov šitia, Kurz záhradníctva a starostlivosti o zeleň a Kurz lesníckych prác. A všetky sú pre klientov zabezpečené bezplatne.

Ako prvý spustila Agentúra práce BBSK Kurz základov šitia, ktorý absolvovalo 21 klientiek. "V roku 2023 som bola oslovená ohľadom vedenia kurzu – Základy šitia pre znevýhodnenú komunitu prevažne žien v Lučenci a okolí. Keďže je pre mňa moja práca aj hobby a srdcová záležitosť, neváhala som ani minútu,“ ako uviedla lektorka kurzu šitia Mária Fridrichová.

„Bola to pre mňa výnimočná skúsenosť, nakoľko aj ja patrím ako invalidná dôchodkyňa a tiež matka samoživiteľka, medzi znevýhodnene ženy. Veľmi rýchlo som sa prispôsobila mentalite, vcítila sa do role lektora a odovzdala im do rúk remeslo, či už pre domáce, súkromné účely, ako aj pracovné. Mnohé zo žien si zadovážili šijacie stroje a dodnes si chodia ku mne po rady," dodala Mária Fridrichová.

Za túto skúsenosť úprimne Mária Fridrichová ďakuje: „Možno nie všetci sa zamestnajú, ale ich záujem pomôcť si aspoň doma a v súkromí, je tiež dôležitý. Získanie certifikátu bol určite krok vpred. Ďakujem za túto možnosť a skúsenosť.“

Kurz záhradníctva a starostlivosti o zeleň ponúka okrem teoretických znalostí aj praktické zručnosti priamo v teréne. Získané poznatky budú klienti môcť využiť nielen pri hľadaní zamestnania v tomto odvetví, ale aj v domácom prostredí vo vlastnej záhrade.

Na Kurze lesníckych prác sa klienti učili základy ekológie lesa, hospodárskej úpravy a pestovania lesa a viacerí získali aj pracovnú príležitosť.

„Agentúra práce BBSK nás oslovila za účelom spolupráce pri kurzoch lesníckych prác pre ich klientov. Naša spolupráca prebiehala korektne a hodnotím ju veľmi pozitívne. Klienti a absolventi kurzu, pristúpili k lesníckym prácam zodpovedne a pracovné úlohy vykonávali podľa pokynov. Dodržiavali dochádzku a s ich prístupom k pracovným povinnostiam sme boli spokojní. Po ukončení kurzu sme odovzdali absolventom certifikát, aby ich uplatnenie na trhu práce bolo jednoduchšie," uviedol Marek Kršiak, lektor kurzu lesníckych prác.

Piati absolventi kurzu boli vo firme Mestské lesy Lučenec aj zamestnaní. "Dúfame, že spolupráca s AP BBSK bude pokračovať aj naďalej,“ uviedol Marek Kršiak. Celkovo kurzy absolvovalo 37 klientov, z ktorých 9-ti sa zamestnali priamo v školiacich firmách.

Organizácia plánuje pokračovať v kurzoch aj naďalej, v apríli otvorila Kurz šitia na priemyselnom stroji, ktorého absolventi budú mať ľahšie uplatnenie vo viacerých firmách v regióne na pozícii operátor/ka šitia.

"Veríme, že ľudia s nízkou úrovňou vzdelania si získaním certifikátu zvýšia svoje šance na uplatnenie sa a zamestnávatelia si potenciálnych zamestnancov môžu počas kurzov vyskúšať. Zároveň im mnohé získané zručnosti budú užitočné aj v súkromnom živote," dodáva Michaela Mudroňová, vedúca programu zamestnávania. 


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: [email protected]


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross