No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KVÍZ: Priradíte k fotografiám kostolov názvy obcí, ktoré sú súčasťou Gotickej cesty?

28. júla 2022 |  | 

Až dvanásť kostolov Gotickej cesty sa zaradilo do európskeho dedičstva vďaka nástenným maľbám. Medzinárodný expertný panel pri Európskej komisii rozhodol o udelení European heritage label (EHL) maľbám v evanjelických kostoloch a. v. v Koceľovciach, Ochtinej, Štítniku, Kameňanoch, Kraskove, Kyjaticiach, Rimavskej Bani a Rimavskom Brezove, rímskokatolíckych kostoloch v Chyžnom, Rákoši a Šiveticiach a v kostole reformovanej cirkvi v Plešivci.

Združenie Gotická cesta si pre vás pripravilo bohatý program v rámci tradičného minifestivalu Gotická cesta otvorená. Jadro programu sa uskutoční v Rimavskej Bani, kde vás a vaše deti bude v piatok (12. 8.) čakať Kompánia z Turca so stredovekými hrami. V sobotu (13. 8.) pripraví Kompánia z Turca program pre dospelých na motívy lokálnej malohontskej histórie. Podvečer sa môžete tešiť na koncert Kataríny Málikovej, ktorý sa uskutoční v interiéri stredovekého kostola. Na záver vystúpi pri neformálnom posedení kapela Mojše Band so starou židovskou muzikou.

V sobotu vám budú od 10:00 do 17:00 sprístupnené tieto kostoly na Rimavskom okruhu s nasledovným programom:

  • Rimavská Baňa – koncert Kataríny Málikovej, Mojše Band, rekonštrukcia stredovekého života v podaní Kompánie z Turca
  • Rimavské Brezovo - Anton Drímaj predstaví stredovekú gemerskú keramiku 
  • Kyjatice – Ladislav Hedvigi predstaví výrobu tradičných Kyjatických hračiek
  • Kraskovo – Róbert Slíž predstaví staré zvonolejárske remeslo
  • Rimavské Janovce – improvizovaný set skladateľa a gitaristu Štefana Szabóa inšpirovaný liturgickými spevmi
  • Malé Teriakovce – Hudobné ukážky v podaní pedagógov a žiakov ZUŠ Rimavská Sobota
  • Žíp – Hudobné ukážky v podaní pedagógov a žiakov ZUŠ Rimavská Sobota

O podujatiach informuje združenie Gotická cesta na tomto odkaze.

My sme si pre vás na základe tejto udalosti pripravili kvíz. Priradíte fotografie kostolov z Gotickej cesty na Rimavskom okruhu k názvom obcí, kde sa nachádzajú?

Výsledky

-
Výborne! Históriu okolitých obcí ovládate na jednotku! Gratulujeme.

Nevadí! Neodpovedali ste na všetky otázky správne. Držíme vám palce v našom ďalšom kvíze.

#1. V centre dediny ....................... púta pozornosť románsky kostol sv. Jána Krstiteľa.

V centre dediny Rimavské Janovce púta pozornosť románsky kostol, stojaci pár desiatok metrov od mladšieho (pôvodne gotického) kostola reformovanej cirkvi. Románsky kostol zaujme na prvý pohľad svojou nezvyklou fasádou a zvonicou podobnou kostolom zo Stredomoria. Ide o pôvodne kláštorný kostol benediktínskeho rádu, neskôr poškodený a prestavaný v neorománskom štýle.

Viac si môžete prečítať na tomto odkaze.

#2. V ............................. sa nachádza zaujímavý pôvodne gotický kostol.

V Malých Teriakovciach, bývalej neveľkej malohontskej obci, dnes súčasti Veľkých Teriakoviec sa nachádza zaujímavý pôvodne gotický kostol. Ide o jednoloďovú stavbu s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou, z prvej polovice 15. storočia. Nachádza sa na miernej vyvýšenine nad obcou, v areáli cintorína. Kostol bol pôvodne fortifikovaný, obranný múr zo 17. storočia však postupne zanikol. Od obdobia reformácie je kostol evanjelický.

Viac informácií si prečítate na tomto odkaze.

#3. Stredoveký neskororománsky kostol asi z konca 13. storočia stojí v .......................... .

Stredoveký neskororománsky kostol asi z konca 13. storočia v Žípe, malebnej starobylej gemerskej obci, bol postavený na mieste staršieho, snáď neskororománskeho objektu, o čom svedčí jeho archaicky pôsobiace presbytérium s nepravidelným polygonálnym pôdorysom a štrbinové okienko na nezvyčajnom mieste – na východnej stene lode. Prvá písomná zmienka o obci pochádzajúca z roku 1295 a pôvodné patrocínium kostola zasväteného Panne Márii len potvrdzujú jeho starobylosť.

Viac si môžete prečítať na tomto odkaze.

#4. Opevnený ranogotický kostol z prvej polovice 14. storočia bol postavený na mieste staršej stavby v ...................... .

Opevnený ranogotický kostol z prvej polovice 14. storočia bol postavený na mieste staršej stavby. V 15. storočí bol opevnený múrom, do areálu ktorého bola v roku 1657 postavená drevená zrubová zvonica. Jednoloďový priestor s rovným uzáverom presbytéria a pristavanou sakristiou má v lodi maľovaný kazetový strop z roku 1758, presbytérium je zaklenuté krížovou rebrovou klenbou.

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

#5. Nad obcou ...................... stojí ranogotický jednoloďový kostol obohnaný renesančným obranným múrom.

Rimavská Baňa získala už v roku 1268 mestské práva od kaločského arcibiskupa Štefana. Nad obcou stojí ranogotický jednoloďový kostol obohnaný renesančným obranným múrom.

Presbytérium kostola s nepravidelným polygonálnym uzáverom je zaklenuté gotickou krížovou rebrovou klenbou, v lodi je maľovaný kazetový strop. Pôvodná stavba nemala vežu, dnešná barokovo-klasicistická zvonica bola pristavaná netypicky k severnej stene presbytéria v 18. storočí.

Viac si prečítate na tomto odkaze.

#6. Stavba kostolíka v ................... je datovaná na koniec 13. alebo začiatok 14. storočia.

Stavba kostolíka v Kyjaticiach je datovaná na koniec 13. alebo začiatok 14. storočia. Podobne ako okolité obce, aj Kyjatice prijali reformačné myšlienky: už od 20. rokov 17. storočia poznáme mená tu pôsobiacich evanjelických farárov. S krátkou prestávkou v období rekatolizácie je kyjatický kostolík dodnes evanjelický.

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

 

#7. Pôvodne ranogotický kostol, týčiaci sa ponad nízku zástavbu rodinných domov stojí v obci .......................... .

Rimavské Brezovo je podobne ako množstvo iných obcí v regióne spojené s baníckou históriou. Pôvodne ranogotický kostol, týčiaci sa ponad nízku zástavbu rodinných domov, bol pred reformáciou zasvätený Narodeniu Panny Márie. Názov obce sa v prvej písomnej zmienke z roku 1334 spomína ako Brezou a istý čas bola aj župným sídlom Malohontu.

Viac sa dozviete na tomto odkaze.

Vyhodnotiť

Zdroj foto a text: združenie Gotická cesta.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross