No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli chorobnosti zatvorili školské zariadenia, vyskytol sa aj prípad meningokokovej infekcie

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia ako aj chrípku sa zvýšila aj uplynulý týždeň. „V prvom prípade ide v medzitýždňovom porovnaní o vzostup počtu chorých o vyše 27 percent, v prípade chrípky o 41 percent. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Lučenci však nahlásil aj jeden prípad meningokokovej meningitídy u dospievajúceho dievčaťa. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov najvyšší počet chorých na ARO je v rámci nášho regiónu v okrese Rimavská Sobota. Vyšší počet chorých na ARO však hlásia aj okresy Lučenec, Revúca a Veľký Krtíš. Inak tomu podľa hovorkyne nie je ani v prípade chrípky a jej podobným ochoreniam. „Najviac postihli pacientov v okrese opäť v okrese Lučenec, nasledujú okresy Zvolen, Rimavská Sobota a Revúca,“ priblížila s tým, že pre zvýšenú chorobnosť na ARO a CHPO je uzatvorených 26 materských a základných škôl v Banskobystrickom kraji. Výnimkou nie je ani Rimavská Sobota (2 MŠ, 1 ZŠ) ako aj susedné okresy Lučenec (2 ZŠ, 2 MŠ), Poltár (1 MŠ), Revúca (1 ZŠ, 2 MŠ ako aj tamojšia nemocnica s poliklinikou), Veľký Krtíš (4 MŠ, 5 ZŠ).

„V kraji sa vyskytol aj jeden prípad meningokokovej meningitídy u dospievajúceho dievčaťa. Do systému ho nahlásil RÚVZ Lučenec. Príznakmi ochorenia bola telesná teplota 40 stupňov Celzia, bolesti hlavy, zvracanie, petéchie na koži a slabosť v nohách. Výsledky laboratórnych vyšetrení zatiaľ nie sú k dispozícii. Profylaktické podanie u ľudí, ktorí prišli s dievčinou do kontaktu bolo zabezpečené,“ avizovala Tolnayová.

Z hľadiska veku najvyššia chorobnosť na ARO aj CHPO je v skupine ekonomicky aktívneho obyvateľstva a u žiakov základných škôl (6- až 14-ročných ). „Vysokú chorobnosť evidujú epidemiológovia aj medzi 0- až 6-ročnými deťmi a medzi adolescentmi (15- až 19-roční),“ doplnila.

Epidemiológovia upozorňujú, že chrípku, ako infekčné ochorenie spôsobené vírusom a útočiacim na dýchacie cesty nemožno podceňovať. Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a k výrazným ekonomickým stratám. Odporúčajú zvýšený príjem vitamínov, pohyb a v prípade ochorenia chrípku vyležať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross