No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli chrípke zatvárajú v kraji školy, v regióne šarapatia respiračné ochorenia

28. januára 2019 | |  | 

Tak, ako predpokladali epidemiológovia, výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) i chrípky (CHPO) v Banskobystrickom kraji sa tak, ako každoročne o tomto čase, výraznejšie zvýšil. V uplynulom kalendárnom týždni tohto roka epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali v medzitýždňovom porovnaní vyšší výskyt ARO o 22 percent, no počet chorých na chrípku a jej podobné ochorenia je vyšší takmer o tretinu. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, podľa ktorej epidemiológovia však upozorňujú, že to nie je v tomto období zvláštny jav.

Podľa jej slov najvyšší počet chorých na ARO je v rámci regiónu Gemer-Malohont v okresoch Rimavská Sobota, Revúca, no nezaostáva ani okres Veľký Krtíš. Chrípka a jej podobné ochorenia viac šarapatia v susednom okrese Lučenec. Ako hovorkyňa ďalej uviedla, kvôli vysokému počtu chorých je prerušené vyučovanie na základných a materských školách v 3 okresoch Banskobystrického kraja –Banská Bystrica, Detva a Zvolen.

„Z hľadiska veku je najviac chorých na ARO medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom a žiakmi základných škôl. Najmenej chorých je medzi seniormi. Takmer identická chorobnosť medzi vekovými skupinami obyvateľstva je aj na CHPO,“ doplnila Tolnayová.

Chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií – zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenie, z ktorých mnohé je potrebné hospitalizovať. Tieto ochorenia môžu mať trvalé zdravotné následky. „Najčastejšie je potrebné na chrípku hospitalizovať deti mladšie ako 2 roky a starších ľudí nad 60 rokov. Najúčinnejšia ochrana pred týmito chorobami je očkovanie. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 10 – 14 dní po podaní očkovacej látky. Po vakcinácii začína imunitný systém produkovať protilátky proti vírusovým proteínom vakcíny. Po stretnutí organizmu so skutočným chrípkovým vírusom tieto protilátky viažu jeho častice, takže ich eliminujú skôr, ako poškodia tkanivo. Jedinec neochorie, resp. v prípade ochorenia má toto ochorenie ľahší priebeh,“ zakončila hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross