No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KYJATICE: Koncert v rámci festivalu Pro musica nostra Gömöriensi prilákal viac ako 40 návštevníkov

KYJATICE – Viac ako štyri desiatky návštevníkov prišli na piatkový (8. 10.) koncert, ktorý sa konal v gotickom kostole v Kyjaticiach v rámci medzinárodného festivalu Pro musica nostra Gömöriensi. S výberom diel vážnej hudby sa predstavili Martin Krajčo (gitara) a Tomáš Jánošík (flauta).

V takomto prostredí nehrávame úplne bežne. Istým spôsobom je tento kostolík naozaj výnimočný tým, kde je umiestnený, ako aj históriou, ktorá z neho dýcha. Pre naše komorné duo sú však takéto priestory veľmi vhodné a preto veľmi často hrávame v rôznych menších priestoroch,“ povedal pre Rimava.sk Krajčo.

Ako dodal druhý interpret, toto bolo ich prvé vystúpenie v našom regióne. „Sme sme tu prvýkrát a tento kostolík nás naozaj veľmi očaril. Je to úžasný priestor, aj publikum bolo úžasné, takže to bol aj pre nás zážitok,“ poznamenal Jánošík.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa starostu Kyjatíc Slavomíra Kujana bola účasť skutočne pekná. Vnímam pozitívne, že kyjatický kostol je jedným z tých, ktoré boli súčasťou festivalu. Je to pre nás pocta, rovnako ako aj pre Kraskovo a Rimavské Brezovo,“ podotkol Kujan.

Súhlasila s ním aj zborová farárka Janka Miháliková, ktorú podľa vlastných slov teší, že medzi siedmimi kostolmi, ktoré sú dejiskom festivalu, sú zaradené až tri v správe jej farnosti. „Z koncertu som mala veľmi dobré pocity a teším sa hlavne z vysokej účasti. Verím, že aj do Rimavského Brezova dnes (9. 10) príde veľa ľudí a bude to zavŕšenie celého festivalu,“ uviedla.

Potešujúcou novinkou v Kyjaticiach je i skutočnosť, že postupne opäť ožívajú ako centrum výroby a prezentácie tradičných drevených kyjatických hračiek. Majster Ladislav Hedvigi postupne obnovu starú školu, v ktorej by mala vzniknúť dielňa s ďalším zázemím, a samospráva inštalovala malú expozíciu historických hračiek aj priamo v budove obecného úradu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross