No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kyjatice zdobí stredoveký kostolík, najnovšie aj tisíce nových stromkov

kyjatice9Neveľká obec Kyjatice v okrese Rimavská Sobota je známa predovšetkým výrobou drevených hračiek, stredovekým kostolíkom či žiarovým pohrebiskom. V posledných rokoch tu pribudlo spracovanie orechov a najnovšie boli vysadené aj tisíce nových stromkov. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Slavomír Kujan, v okolí obce majú aj staršie čerešňové a jablkové sady zo 70-tych rokov, o tie však až taký záujem nie je ako o orechy. „Tieto jablká už asi nemá nikto rád a ľudia si radšej kúpia tie sladké v obchode,“ poznamenal starosta, ktorý ocenil iniciatívu podnikateľky, ktorá u nich našla dobré podmienky na pestovanie orechov. „Takmer všetky pozemky v okolí má odkúpené alebo prenajaté,“ priblížil starosta a dodal, že obec má tiež dôležité príjmy z daní z pozemkov.

Okrem toho tu prácu našlo aj pár ľudí z obce. „Zamestnávame iba domácich ľudí, ide približne o šesť pracovníkov,“ povedala pre Rimava.sk konateľka spoločnosti Omega3 Slovakia Tatiana Toporková. Ako priblížila, predajom orechov sa zaoberajú už dlhšiu dobu, no s výsadbou v tejto lokalite začali pred pár rokmi. „Bola to taká manželova túžba mať sady a prvotne zo sadov brať úrodu,“ povedala Toporková, podľa ktorej v roku 2009 odkúpili staré družstvo v Kyjaticiach. V jej priestoroch majú sušičku na spracovanie orechov. V súčasnej dobe majú aj orechové sady s viac ako 10 tisíc stromami na ploche viac ako 80 hektárov. Investície do výsadby podnikateľka nekonkretizovala, ako však spomenula, ide o vlastné prostriedky a o financie z projektov nežiadali.

kyjaticeNeľahká situácia v malej obci s významnou históriou

V obci s približne 60 obyvateľmi nemajú financií nazvyš a podľa starostu si musia pomáhať. Ročné príjmy obce sú približne 20 tis. eur, väčšina sú však podielové dane, navyše po predošlom vedení im zostali dlžoby, ktoré potrebovali splatiť. Úrad nemá žiadneho zamestnanca a starosta podľa jeho slov pracuje na štvrtinový úväzok, pomáha mu manželka a úraduje po večeroch. Dlžoby obce sa mu podarilo vyrovnať aj vďaka tomu, že sa na niekoľko mesiacov vzdal platu. Ako doplnil, minulý rok sa im podarilo vymeniť na kancelárii okná a podľa možností opraviť to, na čo budú peniaze. „Do veľkých projektov sa zatiaľ nepúšťam,“ povedal starosta, podľa ktorého zároveň s pomocou aktivačných pracovníkov orezali dreviny v okolí stredovekého evanjelického kostolíka. „Musíme lebo hrad Krásna Hôrka zhorel aj kvôli tomu, že nebolo očistené jeho okolie. Aspoň kostol teraz vidno lepšie od cesty,“ dodal Kujan, ktorý mal pláne aj oživenie výroby kyjatických hračiek v bývalej budove obchodu, no zatiaľ nenašiel ľudí na ich výrobu. „Ja sa zatiaľ iba chystá na túto dráhu,“ dodal s úsmevom.

Za obcou v smere na Kadlub je archeologický skanzen, pohrebisko prastarej kultúry, ktoré predkovia považovali za výnimočné miesta a mali posvätnú funkciu. V jeho blízkosti boli objavené nálezy svetového unikátu – množstvo žiarových, skrinkových a urnových hrobov pochádzajúce z mladšej až neskorej doby kamennej, čo bolo obdobie rokov 1200 až 700 pred n.l. Návštevníci tu nájdu repliku žiarového pohrebiska, nález zvyškov hrobu kyjatickej kultúry, pohrebnú hranicu z bukového dreva, kamenné mohyly, kamennú skrinku žiarového hrobu a viacero kópií archeologických predmetov.

Z hrebeňa kopca sú pekné výhľady na Kráľovu hoľu, Kadlub, Revúcku a Hrušovskú dolinu a podľa starostu za dobrého počasia je vidno aj hrad Šomoška pri maďarských hraniciach. „Môj starý otec rozprával, že večer chodievali pozerávať ako odlievali železo v hute v maďarskom Ózde. Bola to taká veľká žiara,“ podotkol Slavomír Kujan.

Zdroj: Rimava.sk/MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross