No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ľadovec je na Kokave aj dnes, miestami napadlo 20 až 30 centimetrov

31. mája 2017 |  | | |

Podmytá cesta, poškodených niekoľko mostov, poľnohospodárska pôda a vyvrátené stromy v okolí obce Šoltýska a rekreačného strediska Kokava Línia Háj ostali po včerajšom ľadovci, ktorý sa okresom Poltár prehnal včera popoludní. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta obce Kokava nad Rimavicou Ján Chromek, na severe okresu miestami napadlo približne 20 až 30 centimetrov a masu snehu vidno v tejto lokalite ešte aj dnes. Stromy boli podľa neho zosekané, ako keby prešli drvičom a ľadovec videli miestami veľký ako pingpongové loptičky.

„Cesta bola neprejazdná a privolaní cestári pracovali asi do jednej v noci,“ priblížil starosta, podľa ktorého po piatej hodine popoludní už zvolali krízový štáb. „Štyri roky nás obchádzala takáto prírodná katastrofa, včera to ale prišlo,“ povedal Chromek, podľa ktorého obec leží na sútoku dvoch riečok, Kokavka a Rimavica, ktoré boli už vtedy nakulminované. Problémy priamo v intraviláne obce podľa Chormeka neboli. „Voda sa nevybrežila a ľudia zatiaľ nehlásili ani škody z pivníc,“ povedal ráno starosta a zdôraznil, že našťastie nedošlo k stratám na životoch ani nehnuteľnostiach v obci. Škody však budú podľa odhadov odstraňovať asi 2-3 týždne.

„Mosty neostali a odnieslo nám aj hrádzu, odkiaľ čerpáme vodu na zasnežovanie,“ povedal pre Rimava.sk jeden z konateľov Ski centrum Línia František Auxt. Podľa jeho slov boli poškodené aj plachty a kvety či okolie bazénu.

Pred ojedinelými búrkami SHMÚ varuje podobne aj dnes, od 12 tej hodiny až do 21:00 hodiny. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 20 m/s (65 - 70 km/h)," varujú meteorológovia.

 

 Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross