No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Latinák navštívil základnú školu aj gymnázium. Tento kraj je požehnaný, skrytý aj tajomný, povedal

Lukáš Latinák na ZŠ Petra Kellnera Hostinského. Foto: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Po jesenných prázdninách čakala na niektorých žiakov v Rimavskej Sobote milá návšteva. Základnú školu Petra Kellnera Hostinského a Gymnázium Ivana Kraska navštívil slovenský herec, komik a glosátor Lukáš Latinák.

Počas besied so žiakmi škôl čítal rôzne básne aj slovenských spisovateľov, ako napríklad Ján Botto, Ján Smrek či Pavol Orságh Hviezdoslav. Básne dopĺňal o rôzne vtipné príhody zo života či o vysvetlenia autorových myšlienok.

Tým, že Latinák pochádza z okresu Brezno a strednú školu vychodil v Poltári, Rimavskú Sobotu pozná dobre a často sem v minulosti chodieval. "Vracia sa mi sem dobre. Tentokrát mám iné poslanie ako predtým. Vtipné pre mňa je aj názvoslovie ulíc a škôl, ktoré som navštívil, meno Petra Kellnera Hostinského vyslovujem často v divadle," povedal pre Rimava.sk Latinák.

Článok pokračuje pod reklamou


Herec je aj pedagógom na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Baví ho však edukovať aj mladších študentov. "Chodím tam preto, aby som rozširoval ľúbosť a sladkosť slovenskej klasickej poézie. Snažím sa deťom zviditeľniť a sprítomniť autorov. Je tam zamiešaná história a aj humor," uviedol.

Slovenská básnická tvorba je spojená aj s regiónom v okolí Rimavskej Soboty. Pôsobili, alebo sa tu narodili Janko Jesenský, Ján Francisci-Rimavský, Pavol Dobšinský, Ján Botto, Ivan Krasko či Peter Kellner Hostinský.

Podľa Latináka patrí najrozsiahlejšie dielo Dobšinskému, ktorý zbieral rôzne rozprávky či povery. "Môžeme mu zazlievať, že má hororové príbehy. Nie sú všetky pre deti. Vznikali napríklad aj tak, ako bača s honelníkom rozprávali mladému valachovi strašidelné príbehy a potom ho poslali na drevo. Išli sa popučiť od smiechu a robili si naschvál zle. My to berieme ako rozprávku, no nie je to tak," doplnil.

Región Gemer vníma herec ako požehnaný, no trochu aj skrytý. "Tie krásy Gemera nie sú tak odprezentované, ako iné časti Slovenska. Možno to tak má byť, že je tajomnejší, že sa nachádza v dolinách," uzavrel.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross