No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LEHOTA N. RIMAVICOU: Dedina s necelými 300 obyvateľmi má až tri kostoly (FOTOGALÉRIA)

LEHOTA NAD RIMAVICOU – Až tromi kostolmi a zároveň aj tromi cintorínmi sa môže pochváliť dedina Lehota nad Rimavicou, v ktorej v súčasnosti žijú necelé tri stovky obyvateľov. Malá obec tak v tomto smere prekonáva mnohé väčšie sídla.

Prvé dva kostoly sú evanjelické a boli dominantami pôvodných dedín – Rimavice a Rimavskej Lehoty, po ktorých sú ešte aj dnes pomenované katastrálne územia. V roku 1957 však došlo k ich spojeniu a pomenovaniu Lehota nad Rimavicou. K nej patria aj relatívne vzdialené časti Hámor a Vlkovo smerom na Kokavu nad Rimavicou.

Obnovené námestie a nový chodník

Medzi projekty, ktoré samospráva realizovala v poslednom období, patrí obnova priestranstva v centre dediny. „Upravené je okolie pamätníka, všade okolo pribudol nový asfalt, aj po ceste až po kostol,“ konkretizoval pre Rimava.sk starosta Ivan Antal.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo sa týka rozvoja obce a jej technického vybavenia, v Lehote majú podanú žiadosť na grantový príspevok na zakúpenie kropiaceho a zametacieho vozidla, ktoré by sa v zime mohlo využívať aj na odhŕňanie snehu a posýpanie. „Tieto činnosti by sme si tak vykonávali sami a nemuseli nikomu platiť,“ vysvetlil starosta.

V dedine nedávno postavili chodník od obchodu k autobusovej zastávke a v pláne je aj výstavba ďalšej časti od obecného úradu k bytovke smerom na Kokavu nad Rimavicou. „Vykonali sme zameranie a čakáme na vyjadrenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), keďže im patria pozemky, či nám ich predajú, alebo dajú do nájmu,“ uviedol Antal.

Jeden z hlavných problémov obce bol pred pár rokmi nedostatok autobusových spojov, hlavne počas víkendov. Podľa starostu sa ale odvtedy situácia zlepšila. Autobusy nám BBSK znova obnovil. Už zase jazdia cez víkend o deviatej ráno. Verím, že sa to nezmení,“ vyjadril sa Antal, podľa ktorého je zmenou k lepšiemu aj veľa zrekonštruovaných starých domov, vďaka čomu je dedina je postupne krajšia.

Necelé tri stovky obyvateľov

Aktuálne má obec 273 obyvateľov, ich počet podľa starostu za posledné roky kolíše medzi 268 až 274. Jedným z najväčších podujatí v dedine bývajú oslavy Dňa detí s názvom Športovo-zábavný deň, na ktoré neraz zavíta niekoľkonásobne viac návštevníkov, než je počet obyvateľov obce.

Článok pokračuje pod reklamou


V minulých rokoch na nich vystúpila okrem iného skupina Maduar, moderoval ich Štefan Skrúcaný a predstavil sa na nich šéfkuchár Marcel Ihnačák. Aktuálne sa konajú už 18. septembra 2021, keďže na tento termín ich samospráva presunula zo začiatku leta pre vtedajšiu nepriaznivú pandemickú situáciu.

Naopak, pre COVID-19 sa tohto roku nekonal tradičný výstup na Sinec či požiarnická súťaž. „V obidvoch podujatiach však plánujeme pokračovať, keď sa už život vráti do normálnych koľají,“ prisľúbil starosta.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross