No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lekári v Rimavskosobotskom okrese počítajú chorých na stovky

lekariPočet chorých v okrese Rimavská Sobota sa po vianočných sviatkoch zvýšil. Banskobystrický úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) eviduje v Rimavskosobotskom okrese najviac pacientov s akútno respiračnými ochoreniami ako aj ľudí chorých na chrípku. Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, v porovnaní so situáciou v rovnakom období minulého roka ide o niekoľkonásobné zvýšenie ARO ako aj chrípke podobných ochorení.

„Epidemiológovia však upozorňujú, že ešte stále nemôžeme hovoriť o epidemickom výskyte týchto typicky zimných ochorení,“ povedala.

Lekári v okrese Rimavská Sobota evidujú podľa hovorkyne šesťsto prípadov ochorení na ARO. „Na chrípku ochorelo najviac ľudí v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Lučenec,“ dodala Tolnayová. Podľa jej slov z hľadiska veku ochorenia na ARO, ale aj na chrípku a jej podobné ochorenia najviac postihujú vekovú skupinu adolescentov, ekonomicky aktívneho obyvateľstva. „A paradoxne už aj žiakov základných škôl,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že najnižší výskyt týchto ochorení je medzi seniormi.

Vyšší je podľa Tolnayovej aj počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení, prejavujúcimi sa zápalmi dutí, stredného ucha či zápalom pľúc. Ako uviedla najviac komplikácií sa vyskytlo vo vekovej skupine ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ale aj medzi žiakmi základných škôl a najmenšími deťmi.

„Keďže sa tieto infekcie šíria vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním a to rovnako doma, ako v škole. Vetranie slúži k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj k znižovaniu koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov, a tým k obmedzovaniu možností prenosu nákazy,“ avizuje hovorkyňa, podľa ktorej významný prínos v ochrane dýchacích ciest má v týchto dňoch zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross