No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LENKA KURÁKOVÁ: Čokoľvek robíte pre svoje telo, telo vám to vráti

perex-kurakovaLenka Kuráková. Rodáčka z Rimavskej Soboty, vyštudovaná učiteľka, ktorá po 15-tich rokoch v školstve pocítila túžbu skúsiť niečo nové. Ako sama hovorí: „Príde čas, keď cítite, že treba vystúpiť z jedného vlaku a nastúpiť do druhého“. Tým druhým vlakom sa pre ňu stala oblasť fitnessu a kulturistiky. A to, že sa vydala na túto cestu sa ukázalo ako dobrý smer. Dôkazom toho je aj jej čerstvá medaila nielen z majstrovstiev Slovenska, ale aj Európy. Rimava.sk ju vyspovedala, ako sa dostala k tomuto športu, čo pre ňu znamená, čo mu sa venuje vo svojom voľnom čase ale i to, aké má ciele do budúcnosti.

V kulturistickom svete ste od zisku cenných kovov známejšia. Ale predstavte sa aj širokej verejnosti. Odkiaľ pochádzate, ako dlho sa venujete kulturistike a ako ste sa k nej dostali?
Pochádzam z Rimavskej Soboty. Vyštudovala som učiteľstvo 1.stupňa na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a v školstve som odučila 15 rokov. Prácu s deťmi som milovala a milujem dodnes. Príde však čas, keď cítite, že treba vystúpiť z jedného vlaku a nastúpiť do druhého. Životnému štýlu fitness som sa začala intenzívnejšie venovať pred štyrmi rokmi. Dovtedy som behávala, bicyklovala a venovala sa turistike. Neskôr som vyskúšala rôzne skupinové cvičenia ako aerobic, zumbu, deep work a jumping, ale stále to nebolo ono. Cítila som, že potrebujem viac a vždy som sa po dvoch hodinách cvičenia ešte doma doslova uštvala s činkami. Telo mi to vracalo a ja som sa začala vŕtať v knihách a surfovať po internete v informáciách výživy a tréningoch. Prišli prvé semináre a kurzy ako Inštruktor jumpingu, Diplom držanie tela - panvové dno, Diplom držanie tela - axiálny systém, Diplom beh, Diplom kondícia, fyziológia a chudnutie, Tréner fitness až po kurz Výživa vo fitness. Absolvovala som semináre v Akadémii osobnostného rozvoja u Andyho Winsona a popri tom som cvičila 6 dní v týždni. Mojím trénerom bol vtedy internet, časopisy, knihy. Snažila som sa stravovať zdravo, ale žiadna suplementácia - žiadne doplnky výživy pre športovcov.

Nedávno ste sa zúčastnili kulturistickej súťaže, kde ste obsadili pódiové umiestnenia. Priblížte nám o aké súťaže išlo a akú priečku ste vybojovali?
Moja prvá pohárová súťaž Grand Prix Nové Zámky bola 15. októbra, kde som obsadila v kategórii Figura nad 35 rokov druhé miesto. Bol to úspešný štart na začiatok. Táto súťaž bola nomináciou na európsku súťaž European Championships Šamorín - Cilistov, takže som postúpila a o týždeň, 22. októbra, som už v ruke držala bronz!

Aký to bol pocit, keď ste počuli svoje meno? Čo vám v tú chvíľu prebehlo hlavou a čo to pre vás znamená? Aké boli prvé reakcie rodiny či priateľov?
Na tie pocity sa nedá zabudnúť! Prídete na prvú súťaž zoberiete hneď 2. miesto a o týždeň máte bronz! Na okamih sa vrátite v spomienkach do detských čias, keď som ako dieťa stála na posteli v maminých topánkach a skúšala si rôzne vykrúcačky, čomu sa dnes hovorí pózovanie. A zrazu držíte medailu a viete, že sen sa stal realitou. Myslíte na drinu a všetko čo máte za sebou a z diaľky počujete ako tréner kričí s fan klubom vaše meno.....To treba zažiť!!! Prvý, komu som volala bol môj syn Samko, ktorý stál od začiatku pri mne, vstával cez víkendy a chodil so mnou do posilky, nosil mi obrázky fitnesiek a dával ma ,,dole,, aby som makala viac. Sledoval ma v diéte, či neoblíznem lyžičku z jeho jogurtu alebo neokúsim bobuľku hrozna. Tá medaila je právom aj jeho. Určite ma dojali telefonáty od mojich blízkych, od mojich klientiek, ktoré trénujem. Ale bola som veľmi pyšná, keď mi 2-krát zablahoželal tréner talianskej výpravy k dobrej forme a podal ruku, hoci som súperila s jeho zverenkyňou, ktorá skončila piata. To sú tie športové gestá, ktoré sú úprimné a zaslúžené.

Taký úspech nepríde zo dňa na deň. Ako dlho trvala vaša príprava a čím všetkým ste v rámci nej prešli? Boli aj dni kedy ste to chceli nechať tak? Ako ste takéto obdobia prekonávali?
Ako som už spomínala, dlho som sa hľadala sama, ale pride čas, keď máte súťažné ambície a potrebujete nad sebou trénera, ktorý vás potiahne a vydoluje z vás maximum. Treba povedať, že som ho dlho hľadala a nemala šťastie na správneho človeka. Ale ja som to nevzdála a keď sa raz rozhodnete, vesmír vám pošle správnych ľudi. Takže dva mesiace pred súťažou som oslovila trénera Drahoslava Vaneka a začala sa drina, tá pravá súťažná. Žiadne debaty, tvrdý tréning, strava a suplementacia. Mala som málo času, ale veril mi a telo sa začalo meniť. Drahoslav Vanek má za sebou množstvo súťaží a stále pripravuje ľudí na súťaže. Svoju prácu robí srdcom a na odbornej úrovni a ja som mu za tú súťažnú formu nesmierne vďačná. Viete, každý z nás má iný metabolizmus, každé telo reaguje na tréning inak, u každého je iná regenerácia a v tom je on odborník. Ráno sa pozrie na vás a povie vetu: „Lenka, vrátime sa ku hovädzine 2- krát za deň“. Záver prípravy je veľmi dôležitý, tam sa dá veľa pokaziť, ale aj zachrániť a dokonca vylepšiť, som mu za ňu vďačná. Nikdy som nepomyslela na to, že to vzdám a nebol ani čas sa nad tým zamýšľať. Určite prídu ťažké dni, keď nemáte sacharidy, alebo sa ráno neviete postaviť z postele a čaká vás ďalší tréning. Vtedy je dobre mať priateľku, ktorej to vyklopíte a tá vás podporí a verí vám. Za také okamihy som nesmierne vďačná mojej dlhoročnej mentorke Evke Rajskej.

Na čom ste si v príprave dala záležať – pózovanie alebo jednotlivé svalové partie?
Forma je veľmi dôležitá, vypovedá o vašej celej príprave, ale keď ju neviete odprezentovať, odpózovať, neviete v štvrť obratoch na pódiu ukázať svalovú partiu, forma vám nepomôže. Ja som sa učila pózovať u Mateja Slivoňa trénera z Levíc, za ktorým som počas prípravy cestovala, ktorý ma nastriekal krásnou farbou na súťaži a ďakujem aj Zuzane Gudanekovej - majsterke Slovenska vo figúre za cenné rady a za to, že stála na prvej súťaži po celý čas pri mne. Veľmi mi pomohli masáže u maséra Mikuláša Szitanku. Bol to balzam pre ubolené telo najmä vtedy, keď mi už tŕpli ruky aj počas spánku.

S kulturistikou respektíve posilňovaním, hlavne s tým súťažným, ide ruka v ruke aj strava. Ako vyzerá váš predsúťažný jedálníček, a naopak ako ten posúťažný? Čo bolo vaše prvé posúťažné jedlo?
Predsúťažný jedálniček pozostáva z hovädzieho mäsa, kuraciny a rýb, vajec, jazmínovej ryže, zemiakov, kokosového oleja a zeleniny. Jem každé dve hodiny. Potom sa strava mení ako sa kráti čas do súťaže a strava je drastickejšia až končíte s rybou na vode bez soli a potom už aj bez pitia vody. Posúťažný jedálniček je ,,brutálny“. Drží vás tak 3-4 dni kedy zajedáte šúľance s makom s pečenými zemiakmi, čokoládou a haluškami s bryndzou/smiech/. Ale potom ste už nohami na zemi a myslíte na ďalšiu súťaž a to bez racionálnej stravy nefunguje. Moje prvé posúťažné jedlo boli šúľance s makom - bezlepkové, keďže ja pšenicu nejem a užila som si z nich 500 gramov.

Keď sme už načrtli ten posúťažný režim. Kde sa teraz nachádzate? Máte pred sebou v najbližšej dobe ešte nejaké súťaže? Prípadne na akú ďalšiu sa zameriate v príprave?
Momentálne mi dal môj tréner týždeň voľna, ale to po troch dňoch rušíme a už sme dohodnutí na ďalšom tréningu. Je to proste droga, bez ktorej ja dlho nevydržím. Na jar ma čakajú Majstrovstvá Slovenska. Sú nomináciou na Majstrovstvá sveta v Rimini V Taliansku.

Hoci je kulturistika pekný ale náročný šport, čo mu sa venujete, keď práve netrénujete? Obľubujete aj iné športy?
Pri takomto životnom štýle nemám veľa času na iné športy, ale so synom milujeme hory, takže leto trávime v Tatrách a naplno sa venujeme turistike.

A čo váš voľný čas, ako ho trávite? Trávite ho s knihou v ruke, niekde s rodinou či priateľmi alebo len tak doma v tzv. papučkovej kultúre?
Rada čítam motivačnú literatúru alebo si pozriem dobrý film, ale hlavne sa snažím venovať Samkovi.

S takýmto úspechom určite rastie do budúcna aj chuť. Aké máte plány a ciele v rámci kulturistiky? Budete chcieť takýto úspech zopakovať, prípadne navýšiť?
Mojim snom sú Majstrovstvá sveta v Taliansku a Olympia v Las Vegas, bez sponzorov to však už nepôjde, ale nevzdám to. Prišla som na svet nožičkami a nie štandardne hlavičkou ako to u novorodencov býva a s jedným zubom. Určite nezostanem len tak na jednom mieste.

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí venuje športu alebo posilňovaniu. Čo by ste im odkázali?
Čokoľvek robíte pre svoje telo, telo vám to vráti. Pre tých, čo majú súťažné ambície odkazujem: „Ukončite vzťahy s ľuďmi, ktorí vás chcú limitovať a tvrdia, že na to nemáte. Uverte v seba a uspejete!“

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Lenka Kuráková


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross