No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Letaváci tvorili aj počas dažďov, prišlo ich vyše 250

20. augusta 2014 | |  | |

letavy-1Letný umelecký tábor LETAVY, ktorý sa konal v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v okrese Poltár, sprevádzal tento rok dážď. Väčšinu mladých umelcov ale neodradil a v priebehu uplynulého týždňa tak vytvorili stovky artefaktov. V trinástich dielňach svoje umenie na jednom z najznámejších európskych umeleckých workshopov predviedlo viac ako 250 účastníkov. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol zakladateľ a jeden z organizátorov Letáv Marian „Maňo“ Lacko, 29. ročník Letného tábora výtvarníkov, literatúry, fotografie a divadla LETAVY bol v histórii tretím upršaným ročníkom. "Dva boli na Kurinci a teraz bol tretí," povedal Lacko, podľa ktorého to ale účastníkom vôbec nevadilo a práve dážď mnohých nútil k intenzívnejšej práci.

350Umelci zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Francúzska a Nórska našli útočisko pod tromi vojenskými stanmi ale hlavne na chate Ipeľ, kde im bola k dispozícii spoločenská miestnosť, jedáleň či krytá terasa. Pred dažďom boli schovaní aj v senníku. Podľa Lacka mali najviac prihlásených v keramickej dielni, kde sa stretlo 25 účastníkov s dvomi lektormi. Nad dvadsať záujemcov bolo aj v dielni umeleckého kováčstva, kresby a maľby, herecko-režijnej či hudobno-textárskej a tanečnej tvorby. Novinkou tento rok bola dielňa fyzického herectva, ktorá sa na Slovensku konala prvýkrát. Počas týždňa vzniklo na Letavách mnoho výtvorov, podľa Lacka možno medzi najzaujímavejšie zaradiť práce, ktoré vznikli v divadelných a tanečných dielňach. "Boli to unikátne predstavenia," priblížil Lacko, podľa ktorého tanečníci so šéfom tanečnej skupiny CreDance Ladislavom Cmorejom urobili predstavenie na tému Prelet nad kukučím hniezdom. "To sa nedá opísať. To treba vidieť, respektíve zažiť," podotkol jeden z organizátorov Letáv.

Priaznivci umenia si budú vytvorené diela môcť tradične pozrieť na jesennej výstave v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Vernisáž je podľa Lacka naplánovaná na 11. október.

LETAVY organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou v R. Sobote. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross